عروسي
مجله جشن عروسي

انتخاب بهترين لباسشويي هنگام خريد جهيزيه

انتخاب ماشين لباسشويي مناسبي كه لباس ها را به خوبي شسته، به آنها آسيب نزند و در عين حال مقدار آب و انرژي مصرفي قابل قبولي داشته باشد، بسيار مهم است. به خصوص اگر اين انتخاب هنگام خريد جهيزيه عروس خانوم باشد، اهميت اين تصميم گيري را دوچندان مي كند.

اوليه نكته مورد توجه در خريد جهيزيه، مقدار بودجه مورد نظر است. قيمت ماشين لباسشويي با توجه به نوع، ظرفيت و قابليت هاي آنها متفاوت است. در اينجا به شما كمك مي كنيم تا بهترين ماشين لباس شويي متناسب با بودجه و نياز خود را انتخاب كنيد پس با سايت جشن عروسي همراه باشيد.

مدل لباسشويي

ماشين لباسشويي از نظر شكل ظاهر و عملكرد به دو مدل درب از بالا و درب از جلو تقسيم مي شود. مدل لباسشويي درب از بالا، قيمت و تنوع كمتري دارد. اين نوع، برخي از قابليت هاي ماشين هاي درب از جلو را ندارند و هم چنين ممكن است در هنگام خشك كردن، لباس ها به هم پيچيده شوند. البته اين مدل مزيت هايي نيز دارد. براي مثال نيازي به خم شدن و يا نشستن براي پر و خالي كردن ماشين نيست. ظاهر اين مدل لباسشويي ها اندكي سنتي بوده و مصرف مواد شوينده، آب و انرژي بيشتري در مقايسه با نوع درب از بالا دارد.

نوع ديگر ماشين لباسشويي ها كه بسيار رايج و محبوب هستند، لباس شويي هاي درب از جلو مي باشند. اين مدل لباسشويي ها با ظاهري مدرن، مصرف آب و انرژي كمتري دارند. برخي از مدل هاي اين نوع نيز مجهز به تكنولوژي شستشوي بخار هستند. ماشين لباس شويي هاي درب از جلو تنوع بسيار زيادي از نظر رنگ، ظرفيت داخلي، قابليت و حالت هاي مختلف شستشو دارند. و به همين ترتيب گران تر هستند. بهترين لباس شويي هاي درب از جلو، عمليات شستشو را با دقت و ظرافت بيشتري از بهترين لباسشويي هاي نوع درب از بالا انجام مي دهند. به علاوه به هنگام چرخش براي خشك كردن لباس، آب را بهتر و بيشتر خارج مي كنند.
ماشين لباسشويي هاي درب از جلو، از نظر اندازه بسيار مشابه هستند و در نتيجه تفاوت اصلي در قابليت ها و ظرفيت آنها مي باشد. ظرفيت و قابليت هاي بيشتر يك لباسشويي به معناي قيمت بيشتر آن خواهد بود.

ماشين لباسشويي، به دليل وجود موتوري كه عامل چرخي ديگ آن است، توليد صدا مي كند. ماشين هاي لباسشويي گران تر و جديد تر براي كاهش اين صدا و البته لرزش ماشين به حداقل ممكن، از موتورهاي بدون تسمه استفاده مي كنند. براي انتخاب ماشين لباس شويي ساكت تر به سطح صداي توليدي آن كه با مقياس دسي بل نمايش داده مي شود توجه كنيد. سطح صداي توليد شده توسط برخي لباسشويي ها به قدري كم است كه به راحتي مي توان شستشوي لباس ها را در طول شب انجام داد.

يكي از قابليت هايي كه جديداً بر روي برخي از ماشين لباسشويي ها تعبيه شده، امكان اضافه كردن لباس پس از آغاز و در حين شستشو است. در صورتي كه اغلب پس از آغاز به كار لباسشويي تعدادي لباس جا مانده از شستشو پيدا مي كنيد اين قابليت براي شما مناسب خواهد بود.

براي تازه عروس و داماد ها، ماشين لباس شويي با ظرفيت ۵ يا ۶ كيلوگرم كافي خواهد بود. اما اگر قصد شستشوي اقلام بزرگي مانند لحاف را در ماشين لباس شويي خود داريد بهتر است ظرفيت بيشتري انتخاب كنيد. نگران شستشوي مقدار كم لباس در ماشين لباسشويي هاي با ظرفيت زياد نباشيد. در برخي مدل ها با استفاده از سنسورهايي وزن البسه داخل ديگ اندازه گرفته شده و شستشو متناسب با آن انجام مي گيرد.

با استفاده از تنظيم خودكار سطح آب، ماشين لباس شويي با استفاده از حسگر هاي مخصوص، به صورت خودكار سطح آب را متناسب با وزن البسه موجود در ماشين تنظيم مي كند. اين ويژگي به صرفه جويي در مصرف آب و انرژي كمك بسياري مي كند.

اكثر لباسشويي هاي درب از جلو هيتر براي گرم كردن آب تا دماي تعيين شده، دارند. اما لباسشويي هاي در از بالا عموما هيتر ندارند. با وجود هيتر اتصال ماشين به لوله آب سرد كافي خواهد بود. استفاده از آب داغ، باعث ثابت شدن لكه ها مي شود. ماشين لباسشويي هايي كه تنها به آب سرد متصل مي شوند و خود داراي هيتر هستند، دماي آب را به تدريج بالا مي برند، لذا از ثابت شدن لكه جلوگيري مي كنند. البته اگر لباسشويي كه به آب گرم و سرد متصل مي شود، به خوبي طراحي شده باشد اين مشكل مطرح نمي شود.

برخي از برنامه هاي شستشوي رايج در ماشين لباسشويي ها :

شستشوي دستي، براي شستشوي لباس هاي حساسي كه بايد با دست شسته شوند. شستشوي سريع، براي البسه نسبتا تميز و يا مقدار كم البسه. ضد چروك، با روش هاي مختلفي مانند آب گيري كمتر از البسه شستشه شده، چرخش كمتر در مرحله آخر و يا آب كشي با آب سرد، كمك مي كند تا لباس ها كمتر چروك شده و به راحتي اتو شوند. درجه آب كشي اضافي در صورتي كه مثلا مواد شوينده بر روي البسه باقي مانده است مورد استفاده خواهد بود. به علاوه در برخي مدل ها امكان شخصي سازي برنامه ها به صورت دلخواه، و دخيره آن ها در حافظه دستگاه وجود دارد.
يكي ديگر از قابليت هاي جديد در برخي از لباسشويي ها، شستشو با بخار براي لكه بري و از بين بردن آلرژن ها مي باشد.

پس براي خريد يك ماشين لباس شويي، با در نظر گرفتن بودجه خود، يكي از دو نوع ماشين درب از بالا و درب از جلو را انتخاب كنيد. لباسشويي هاي درب از جلو، به دليل تنوع در ظرفيت و قابليت ها، رايج تر و محبوب تر هستند. مهم ترين ويژگي يك لباسشويي، قدرت شستشوي مناسب آن است و البته لازم است اين شستشو با مصرف كمتر آب و برق انجام گيرد. مورد ديگري كه اين روز ها شركت هاي توليد كننده، به روش هاي گوناگون سعي در بهبود آن دارند، سطح صدا و ميزان لرزش ماشين لباس شويي است. پس در انتخاب خود، حتما به سطح صداي توليدي آن توجه كنيد. تفاوت قيمت بين ماشين لباسشويي ها عمدتا به ظرفيت آنها بستگي دارد. اگر قصد شستشوي اقلامي مانند لحاف و … را داريد به سراغ ماشين لباسشويي هاي با ظرفي بيشتر برويد. با توجه به نيازهاي روزمره خود، برنامه هاي مورد استفاده خود را انتخاب كنيد و سپس لباس شويي را انتخاب كنيد كه شامل اين برنامه ها باشد. قابليت اضافه كردن لباس در حين شستشو، يكي ديگر از قابليت هايي است كه بر روي قيمت لباسشويي تاثيرگذار است. اگر از دسته افرادي هستيد كه غالبا با لباس هاي جا مانده از شستشو مواجه مي شويد، صرف اين هزينه براي شما مناسب است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۷:۱۹ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

آشنايي با انواع ساعت مچي عروسي

ساعت مچي عروسي جزو خريدهاي مهم است كه همراه با حلقه ازدواج زينت بخش دست عروس و داماد است. در انجام اين خريد نياز است تا انواع ساعت مچي را به خوبي بشناسيد پس با سايت جشن عروسي همراه باشيد.

انواع ساعت مچي

انواع ساعت مچي بـر حـسـب نـوع قـوه محركه و منبع تغذيه آنها به صورت زير تقسيم بندي مي شوند:

ساعت مكانيكي

در اين نوع سـاعت مچي ها از يــك چرخ دنده توازن (رقاصك) براي اندازه گيري زمان و يك شاه فنر براي توليد نيرو استفاده مي گردد. اين نوع ساعتـ ها نياز دارند تا هر چند سـاعت يكبار با دست كوك شوند. بـرخي از سـاعت هاي مكانيكي از ۱۶۰ قطعه مجزا تشكيل گرديده است.

ساعت خود كار

اين ساعت مچي ها هـمان مكانيزم ساعت كوكي را دارند اما خود كوك ميباشند. آنها داراي يك چرخ دنده گردان بـوده كـه شـامـل يـك وزنــه نوسان كننده است كه با هر حركت مچ دست به جلو و عقب نوسان ميكند. سپس اين نوسانات توسط چرخ دنده هاي ديگر مبدل به حركت دوراني شـده و بـاعـث كـوك شـدن شاه فنر مي گردد. نام ديگر آن خود-كوك مي باشد.

ساعت كوارتز

اين ساعت مچي از بلور كـوارتز بـراي انـدازه گيـري زمـان و از بـاطـري بعنوان منبع تغذيه استفاده مي كند و نيازي به كوك كردن ندارد.

كوارتز جنبشي

ايـن تكنـولـوژي منـحصر بـفرد شركت سيكو مي باشد. ساعت كوارتزي ساعتي است كه نيازي به باطري ندارد. اين ساعت مچي ها انرژي الكتريكي خود را از حركات طبيعي مچ دست و بازو تامين مي كنـند. سپس انرژي حاصل را درون يك خازن ذخيره كنند اين خازن قادر مي بـاشد تا ۳ الي ۱۴ روز در صـورت بي حركت بودن ساعت انرژي مورد نياز آن را تامين كند.

كوارتز خورشيدي

اين سـاعت هـا از كـوارتز براي اندازه گيري زمان و از هر گونه منبع نوري كه به صفحه ساعت تابيده مي گـردد و تـوسـط ســلول هاي خورشيدي جذب شده و انرژي نور را به انرژي الكتريكي مبدل مي سازنــد، استفاده مي كنند.

طرز كار ساعت كوارتز

كـوارتـز همان دي اكسيد سيليكون مي بـاشـد كـه خـاصيـت پـيـزو الكتريكي دارد. بدين مفهوم كه در صورت خم شدن و يا اعمال فشار بـروي بلور كوارتز در سطح آن ايجاد بار الكتريكي و يا يك ولتاژ ضعيف مي گـردد و بالـعكس يعني هرگاه به آن ولتاژ ضعيفي داده شود در شـكـل آن تغـيـير جـزئـي حـاصــل گرديده و يـا خـم ميشـود. و هرگاه جريان الكتريكي بطور مداوم به آن داده شـود شــروع به ارتعاش مي كند. سپـس ارتعـاشـات تـوسـط يـك آي سي به پـالـسهاي الكتريكي تبديل ميگردند و ايـن پالسـهاي الكتريـكي توسط يك موتور بسيار ريز تبديل به انرژي مكانيكي شده و عقربكهاي سـاعت را به حركت در مي آورد.

ساعت اتمي

ساعت مچي اتمي بر خلاف تصور با اتم كار نمي كـنـنـد بـلـكـه توسط سيگنال هاي راديويي كه از دقيق ترين ساعت جهان بصورت شبانه و خودكار دريافت مي دارند، تـنظيم ميگردند. دقيق ترين ساعت جهان CAESIUM نام داشته و در كلرادو آمريكا واقع ميباشد. درصـد خطاي آن ۱ ثانيه در ۱ ميليون سال است. امـواج راديـويـي كـه تـوسـط ايـن مـركـز ارسال مي گردد تا شعاع ۱۸۶۴ مايل را تحت پوشش قرار مي دهد.

برندهاي مشهور ساعت مچي

ROLEX
BULOVA
CITIZEN
ESQ
MOVADO
CARTIER
RADO
OMEGA
CASIO
LONGINES
GUCCI
TISSOT
ORIS
SWISS ARMY
SWATCH
SEIKO
TIMEX
NIKE
LUMINOX
CALVIN KLEIN
BREITLING
ZENITH
MIDO
BVLGARI


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۶:۵۷ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

رفتارهاي عاشقانه مردان را بشناسيد

آدم‌ها از نظر حالت و وضعيت عاشقانه به سه گروه تقسيم مي شوند. يا دوست دارند عاشق شوند يا عاشق شده‌اند يا دارند عاشق مي‌شوند. با توجه به همين چند دستگي هم حال و هواي‌ شان با هم فرق مي‌كند. اولين نماد اين حال و هواي عاشقانه از روي ظاهر آدم‌ ها معلوم مي‌شود. اگر دوستي داريد كه لباس پوشيدنش جديدا با هميشه فرق كرده، اگر خواستگار تازه‌اي داريد و مي‌خواهيد بدانيد از شما خوشش آمده يا نه و اگر مي‌خواهيد مقدار عاشق شدن مردان را تشخيص دهيد، اين شما و اين هم راهنماي لباس پوشيدن عاشقانه.

آرايشگاه مردانه

اگر مردي قبلا عادت داشت دير به دير آرايشگاه مي‌رفت و حتي پشت گردنش را هم به موقع اصلاح نمي‌كرد ولي تازگي‌ها به طرز عجيبي عوض شده احتمالا هورمون عاشقانه در وجودش در حال گردش است! آدم‌هاي عاشق معمولا به اصلاح به موقع سر، مدل دادن و كوتاه كردن موها توجه زيادي مي‌ كنند. براي آنها مهم است كه شيك به نظر برسند تا بتوانند نظر فرد موردعلاقه شان را جلب كنند.

تغيير مدل كفش

تغيير سليقه دادن از مدل كفش كتوني به سمت كفش مردانه خودش يك نشانه مهم كسي است كه سعي دارد در دل معشوقش جا باز كند. كفش‌هاي مردانه اسم‌شان روي‌شان است! تداعي‌كننده نظم شخصيتي هر مردي هستند و هميشه بايد تميز و واكس خورده باشند تا تاثير مناسبي روي خانم ها بگذارند.

تيپ رسمي

اگر مردي قبلا عاشق تي‌ شرت‌ هايي با عكس بازيگران و خواننده ها بود ولي جديدا به پيراهن مردانه اتو خورده عشق مي‌ورزد اين هم علامت ديگري از رفتارهاي عاشقانه ست. آقاياني كه عاشق شده‌اند معمولا دوست دارند رسمي‌تر از هميشه به نظر برسند. براي همين هم ترجيح مي‌دهند سراغ پيراهن‌ هاي تميز و مرتب بروند. اگر به يقه آنها دقت كنيد متوجه مي‌ شويد اغلب حالت تيز و ايستاده دارد. مردها دوست دارند در نظر زن مورد علاقه‌شان قوي و محكم به نظر برسند. شق و رق بودن پيراهن‌شان اين امكان را فراهم مي‌كند.

كت شلوار

تفاوتي ندارد كه مردي كت اسپرت را ترجيح دهد يا كت شلوار رسمي. مهم اين است كه به كت شلوار علاقه داشته باشد و جايگاهش را هم بداند! مثلا بداند براي كوهنوردي لازم نيست كت بپوشد ولي براي جشن نامزدي دوستش لازم است. مرداني كه بيشتر از بقيه افراد كت شلوار مي‌پوشند رفتاري مردانه‌تر دارند و مي‌خواهند استقلال‌شان را از طريق تغيير در وضعيت ظاهري‌شان نشان بدهند. آنها اغلب رنگ‌هاي تيره را انتخاب مي‌كنند تا با ابهت‌ تر به نظر برسند.

عطر يا اسپري

اسپري خوشبو كننده بدن جزو گزينه‌ هاي دم‌ دستي و غيررسمي هستند. اگر كسي واقعا برايش مهم باشد كه چه تاثيري روي ديگران مي‌گذارد در مواجهه با آدمي كه برايش مهم است از بهترين عطرها استفاده مي‌كند. آقايان معمولا عطرهاي گرم را ترجيح مي‌دهند. اگر عطر خواستگارتان كمي به تلخي مي‌زند، مي‌توانيد به قدرت و جذبه مردانه اش پي ببريد و اگر كمي شيرين است احتمالا جزو مردهاي رمانتيك محسوب مي‌شود.

نپوشيدن جين

اگر متوجه شديد خواستگاري كه برايتان آمده شلوار جين پوشيده كه از آن مدل‌هاي عجيب و غريب پاره و طرحدار است، به نيت ازدواجش شك كنيد. مردان جدي كه واقعا قصد ازدواج دارند و به اراده خودشان به مجلس خواستگاري آمده‌اند يا شلوارهاي مردانه مي‌پوشند يا جين‌هاي ساده و تيره.

حالت دست ها

مردهاي عاشق اغلب دوست دارند تعهدشان را يك جوري نشان دهند، بنابراين اگر اخيرا انگشتري كه شبيه حلقه است در دست‌شان كرده‌اند، بدانيد كه احتمالا بدجوري عاشق شده‌اند يا اينكه بدجوري آمادگي تاهل دارند. نكته ديگر رفتار عاشقانه در ساعت مچي آنهاست. ساعت‌هاي مردانه، به ساعت‌هاي اسپرت ترجيح دارند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۶:۳۲ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

نكات مهم در انتخاب ساعت ست عروسي

خريد ساعت ست عروسي از آن خريدهاي دوتايي است كه بايد حسابي براي آن وقت بگذاريد. هرچه باشد ساعت ست عروس و داماد قرار است وقت هاي عاشقي را به شما نشان دهد.

تا حالا فكر كرده ايد كه چرا ساعت ست جزو ليست خريد عروسي است؟ چه فلسفه‌اي پشت اين خريد است؟ هيچ كس واقعا دليلش را نمي‌داند، ولي از آنجا كه بيش از نيمي از عروس ها وداماد هاي امروزي در كنار حلقه ازدواج ، لباس عروس و خيلي چيزهاي ديگر، يك جفت ساعت ست هم مي‌ خرند بد نيست با ريزه‌ كاري اين خريد هم آشنا شويد پس با سايت جشن عروسي همراه باشيد.

ساعت ست

براي خريد ساعت ست قبل از هرچيز بودجه‌تان را مشخص كنيد. اگر دنبال خريد ساعت ست با قيمت مناسب هستيد دور مغازه‌ هاي نياوران، شهرك غرب، شريعتي، پاسداران و ونك را خط بكشيد چرا كه اكثر ساعت ست اين مغازه ها از برندهاي گران قيمت هستند.

برند ساعت

معروف ترين و بهترين برند ساعت در دنيا ROLEX ، BULOVA، CITIZEN ، ESQ ، MOVADO ، CARTIER ، RADO ، OMEGA ، CASIO ، LONGINES ، GUCCI ، TISSOT ، ORIS ، SWISS ARMY ، SWATCH ، SEIKO، TIMEX ، NIKE ، LUMINOX ، CALVIN KLEIN ، BREITLING ، ZENITH ،MIDO و BVLGARI هستند. اما اگر قصدتان خريد ساعت ست لاكچري است و چند ميليون تومان هم براي اين كار كنار گذاشته ايد، از همان ابتدا سراغ برندهاي مشهوري چون Rolex، Cartier، Breitling، IWC،Franck Muller، Blancpain، Corum، GIRARD-PERREGAUX، Audemars Piguet و Hublot برويد.

خريد مطمئن

بازار ساعت خيلي‌ وقت‌ها امن نيست و فكر نكنيد كه مي توانيد از هر فروشگاه ناشناسي ساعت ست عروسي تان بخريد و مطمئن باشيد كه يك برند اصل را به شما فروخته است. اين قضيه به ويژه در مورد خريد ساعت ست عروس و داماد از اهميت بيشتري برخوردار است چون اين ست ها معمولا تزيينات خاصي دارند و گرانتر هستند و به همين دليل ممكن است تبديل به كلاه گشادتري شوند و روي سر شما بنشينند.

با يك جست و جوي ساده در اينترنت مي توانيد نمايندگي اصلي برندهاي معروف دنيا را در تهران پيدا كنيد. البته يادتان باشد سايت اصلي خود شركت را هم چك كنيد. به مدل ها از نزديك دقت كنيد، شماره سريال ساعت ها را برداريد و بعد براي خريد آن اقدام كنيد. بيشتر برندهاي معتبر دنيا توليدات شان را معمولا تا دو سال گارانتي مي كنند و تمام برندهاي معتبر نام خود را حداقل دوبار يا يكبار داخل صفحه و يكبار هم روي قفل – روي ساعت حك مي‌كنند. البته بعضي از ساعت هاي تقلبي هم مارك حك شده دارند اما نه به ظرافت برند اصلي.

مدل ساعت

انواع مدل ساعت هاي موجود در بازار بر اساس نيروي محركه (و نه فشن و غير فشن بودن) به گروه ‌هاي مختلفي از جمله مكانيكي، خودكار، كوارتز، كوارتز خورشيدي، كوارتز جنبشي، اتمي و… تقسيم بندي مي‌شوند. ساعت هاي مكانيكي قديمي‌ترين مدل ها هستند و بايد آنها را هر چند ساعت يكبار كوك كنيد. ساعت هاي اتوماتيك كه از نامشان پيداست، خودكارند و به كوك كردن احتياج ندارند. ساعت كوارتز از بلور كـوارتز بـراي انـدازه گيـري زمـان و از بـاطـري به عنوان منبع تغذيه استفاده مي كند و نيازي به كوك كردن ندارد. كوارتز جنبشي، تكنـولـوژي منـحصر بـفرد شركت سيكو است كه اصلا نيازي به باتري ندارد و با حركات طبيعي مچ دست و بازو كار مي‌كند. كوارتزهاي خورشيدي هم براي شارژ شدن به يك منبع نوراني احتياج دارند. در ضمن ساعت اتمي با اتم كار نمي‌كند و فقط وقتي دقيق است كه زير پوشش سيگنال‌هاي راديويي آن باشد كه در هر شرايطي ممكن نيست.

شكل و رنگ ساعت

اگر قرار است مرتب از ساعت ست عروسي تان استفاده كنيد، بهترين رنگ ها، سفيد، مشكي و قهوه‌اي هستند كه تقريبا با هر لباس و ظاهري ست مي‌شوند. گفته مي شود؛ ساعت هاي مستطيل شكل محبوب آدم هاي جدي، ساعت‌هاي مربعي مخصوص آسان‌گيرها و ساعت دايره‌اي مورد پسند انعطاف‌پذيرهاست. ساعت ست عروس و داماد معمولا نگين هاي درخشاني دارند كه البته منظره بسيار زيبايي ايجاد مي كنند اما براي استفاده هر روزه مناسب نيستند. در ضمن يادتان باشد كه ساعت ست عروس بهتر است سبك و ظريف باشد.

پوشش صفحه ساعت

در حال حضار پوشش ساعت هاي موجود در بازار يا پلاستيكي هستند كه در برابر خراشيدگي مقاوم نيستند يا از جنس مواد معدني ساخته شده‌اند كه تاحدي در برابر خراشيدگي مقاوم‌اند. برخي از اين ساعت ها نيز از جنس ياقوت مصنوعي هستند كه به شدت مقاوم بوده و خيلي كم اتفاق مي افتد كه خش بيفتند.

ضد آب بودن ساعت

از آنجا كه ساعت ست عروسي تان را براي داخل كمد يا كشوي ميز نمي خريد و قرار است از آن استفاده كنيد پس ضد آب بودن آن خيلي مهم خواهد بود. البته توجه داشته باشيد كه هر ساعت ضدآبي در هر شرايطي نسبت به آب مقاوم نيست. به درجه‌بندي ضد آب بودن (ATM) توجه كنيد. درجه‌بندي يك يعني (رطوبت و پاشيدن تصادفي آب)، درجه سه (شست‌وشوي دست يا افتادن در آب اندك)، درجه پنج (دوش و شنا در سطح آب)، درجه ده (شنا در عمق آب)، درجه ۱۵ و ۲۰ (غواصي).

گارانتي ساعت

بعد از اينكه ساعت ست عروسي تان را خريديد حتما كارت گارانتي مهر و امضا شده آن را از فروشنده بگيريد. اغلب برندهاي معروف ساعت هايشان را ۲ تا ۴ سال گارانتي مي كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۶:۰۱ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

آنچه بايد درباره حلقه پلاتين بدانيد

حلقه پلاتين به دليل برخورداري از ويژگي‌هايي نظير دوام، درجه خلوص بالا و كمياب بودن بسيار مورد توجه است. با اين حال بايد در نظر داشت كه كيفيت فلز و مهارت به كار رفته در ساخت حلقه پلاتين يكسان نيست. پس با سايت جشن عروسي همراه باشيد تا اطلاعات خوبي در انتخاب حلقه پلاتين داشته باشيد.

حلقه پلاتين

قبل از هركاري در انتخاب حلقه پلاتين اطلاعاتي در خصوص درجه خلوص پلاتين به كار رفته در حلقه كسب كنيد. پلاتين نيز مانند ديگر فلزات گران‌بها براي رسيدن به سختي مورد نياز براي ساخت جواهرات بايد با ديگر فلزات تركيب شود و به صورت آلياژ درآيد. ارزش حلقه پلاتين ۹۵% بسيار بيشتر از حلقه متشكل از ۸۰% پلاتين و ۲۰% فلزات ديگر است.

نشان عيار حك شده در قسمت داخلي حلقه را بررسي كنيد. طبق قوانين بين‌المللي، حلقه پلاتين بايد داراي نشان بر روي قسمت داخلي باشد. به اين ترتيب در صورتي‌ كه داخل آن نشان عيار”Irid Plat” يا “۹۰Plat/Ir” وجود داشته باشد اين انگشتر از ۹۰% پلاتين خالص تشكيل شده است و به طبع قيمت آن نيز بايد كمتر از پلاتين خالص ۹۵% باشد. نشان عيار”Plat” يا “۹۵Plat” حاكي از آن است كه حلقه از پلاتين خالص تهيه شده و داراي قيمت بالايي است.

از جواهر فروش سؤالاتي در خصوص آلياژ به‌ كار رفته در حلقه پلاتين بپرسيد. به‌ خاطر داشته باشيد آنچه كه به‌ عنوان پلاتين خالص (پلاتين ۹۵%) خريداري مي‌كنيد آلياژي از “كبالت Cobalt” يا “روتينيوم Ruthenium” است در صورتي‌ كه پلاتين با يكي از اين دو تركيب شود، آلياژ به دست آمده بسيار محكم‌تر، با دوام‌تر و داراي درخشش آينه‌ گون خواهد بود كه در برابر استفاده روزمره مقاوم است.

حلقه پلاتين ۹۵% با فلزات ارزان‌ تر نظير “ايريديوم Iridium” تركيب مي‌شوند كه استحكام آن‌ها كمتر است و با استفاده‌ي روزانه، طي سال‌ها مات و خراشيده مي‌شوند.

به دنبال سازنده‌ي زبردست باشيد. از آنجايي‌ كه درجه ذوب پلاتين بسيار بالا و در حدود Cْ ۱۷۶۸/ ۳ (نقطه‌ي ذوب طلا ˚C1064/ 18) مي‌باشد، كار با پلاتين بسيار دشوار است. به همين دليل سازندگان زبردست در اين زمينه بسيار اندك هستند. با وجود آن‌ كه بسياري از توليدكنندگان انبوه حلقه پلاتين به منظور كاهش هزينه‌ ها ترجيح مي‌ دهند از استعداد هنري چيني‌ ها استفاده كنند اما حقيقت اين است كه زبده‌ ترين استادكاران در اروپا يا آمريكا آموزش ديده‌اند.

كيفيت حكاكي، مليله‌كاري، نصب سنگ فرشي”Pave” و ديگر جزييات ساخت را به دقت مورد بررسي قرار دهيد. امروزه حلقه هاي پلاتين در مدل‌ هاي بسيار متنوعي مطابق با سليقه‌ي افراد مختلف وجود دارند. از جمله ويژگي‌ هاي حلقه پلاتين مرغوب، وجود حكاكي يا برش‌ هاي عميق بر روي آن‌هاست. برخي توليدكنندگان به منظور كاهش هزينه‌ها به جاي حكاكي، برخي نقوش را در قالب ريخته‌گري تعبيه مي‌كنند، اين نوع حكاكي‌ها به مرور زمان بر اثر سايش از بين مي‌روند و درخشش خود را از دست مي‌دهند. بنابراين همواره به دنبال نقوش حكاكي شده‌ عميق، ظريف و كار دست باشيد.

سفارش مدل مورد نظر براي افرادي كه به دنبال بيان اصالت فردي خود هستند و قصد دارند از خود ميراثي بر جاي گذارند، بهترين كار است. براي اين كار با يك جواهرفروش زبده و با معلومات مشورت كنيد.

حلقه پلاتين عروسي شما بايد با نحوه‌ زندگيتان هماهنگي داشته باشد. در صورتي‌ كه تجمل و شكوه بيش از هر چيز ديگر برايتان اهميت دارد به دنبال انگشترهاي باشكوه، گران‌قيمت و مزين به سنگي بزرگ در مركز قطعه كار باشيد اما چنانچه صعود به كليمانجارو جزء اولويت‌هايتان است، انگشترهاي ظريف، مزين به حكاكي‌هاي زيبا را انتخاب كنيد زيرا داراي كارايي و دوام بيشتري هستند. موضوع حائز اهميت آن است كه حلقه ازدواج شما بايد مطابق با نيازهاي زندگي روزمره‌ تان باشد. از آنجايي‌ كه قرار است مدت‌ طولاني از حلقه عروسي تان استفاده كنيد از خريد مدل‌ هاي خيلي مدرن يا بر اساس مد روز خودداري ورزيد زيرا پس از دو يا چند سال قديمي و كهنه به نظر خواهند رسيد.

مدلي را انتخاب كنيد كه با دست شما بيشترين هماهنگي را داشته باشد اول اينكه اندازه‌ حلقه بايد با دست شما مطابقت داشته باشد. در صورتي كه داراي دست‌ هاي درشت و زاويه‌دار هستيد هرگز از مدل‌هاي ظريف استفاده نكنيد زيرا در دستتان محو مي‌شوند، به جاي آن حلقه با ضخامت و برجستگي بيشتر را انتخاب كنيد. چنانچه لاغر اندام هستيد، مدل ظريف و پرنقش و نگار را برگزينيد. به منظور حصول اطمينان، مدل‌ هاي زيادي را امتحان كنيد. برخي افراد تا قبل ازينكه حلقه پلاتين را به‌ دست كنند اطمينان دارند كه فقط سبكي خاص را مي‌خواهند اما پس از به دست كردن، تغيير عقيده مي‌دهند.

در صورتي‌ كه قرار است انگشتر به صورت سفارشي براي شما ساخته شود، قبل از تحويل كار، از جواهرساز درخواست كنيد كه مدل مومي را براي حصول اطمينان از تناسب مدل حلقه و دستتان در اختيار شما قرار دهد.

امروزه در برخي جواهر فروشي‌هاي معتبر، از برنامه‌هاي كامپيوتري طراحي نظير “كدCAD” به منظور ساخت مدل‌هاي سه بعدي استفاده مي‌شود. پس از آن‌ جواهر ساز بر اساس اين طرح مدل مومي آن را مي‌سازد و با مهارت و دقت بسيار زياد اقدام به برطرف كردن نقايص و تصحيح زوايا مي‌كند. هنگام سفارش، از جواهرساز در خصوص اين قبيل خدمات، به منظور جلوگيري از هرگونه نارضايتي پس از ساخت سؤالاتي بپرسيد. تعداد محدودي از جواهرسازان اقدام به ساخت مدل‌هايي از جنس نقره‌ي استرلينگ و سنگ‌هاي كيوبيك زيركونيا، قبل از ساخت حلقه پلاتين به منظور حصول اطمينان از برآوردن انتظارات مشتري مي‌كنند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۵:۲۷ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

انتخاب حلقه عروسي

حلقه عروسي تا آخر عمر در انگشت شما خواهد بود، پس بهتر است كامل و زيبا بوده و استفاده از آن از هر جهت براي شما ساده و راحت باشد. حتما حلقه‌ گران‌ قيمت، زيبا نيست، تجربه ثابت كرده زيبايي حلقه بستگي به طراحي آن دارد؛ گاهي يك حلقه ساده بسيار زيباتر از يك حلقه‌ گران قيمت و پر از جواهري است كه در بازار وجود دارد.
خيلي‌ها علاقه به سادگي دارند، چون سادگي هيچ‌ وقت قديمي نمي‌ شود. حلقه‌ ها مي‌ توانند در عين سادگي طراحي‌ هاي مختلفي داشته باشند. اگر شما به دنبال يك حلقه عروسي ساده هستيد يا دوست داريد كه حلقه عروسي تان خاص باشد با سايت جشن عروسي همراه باشيد تا پيشنهادهاي ما را در انتخاب حلقه اي مناسب سليقه و حال و هواي خاص خودتان بخوانيد.

حلقه عروسي

اولين قدم براي انتخاب حلقه عروسي، انتخاب نوع فلز آن است. فلزهاي قيمتي زيادي وجود دارد كه بنا به سليقه و سبكي كه مي پسنديد و ميزان بودجه خود مي توانيد آنها را انتخاب كنيد. البته استفاده از طلاي سفيد يا زرد براي حلقه عروسي مرسوم‌ تر است اما اگر مي‌ خواهيد در هزينه‌ ها صرفه‌جويي كنيد مي‌توانيد فلزات ديگر را انتخاب كنيد.

حلقه طلا

حلقه طلا زرد براي عروس و داماد هاي سنتي بهترين گزينه است. عموما طلاي ۲۲ عيار براي اينكه هر روز آن را استفاده كنيد خيلي مناسب نيست. بنابراين بهتر است سراغ طلاي ۱۸، ۱۴ يا ۹ عياري برويد. اين حلقه ها با فلزهاي مقاوم تري تركيب شده اند و براي اينكه هر روز از آنها استفاده كنيد مناسب تر هستند.

حلقه طلا سفيد بهترين گزينه براي هماهنگ شدن با حلقه نامزدي شما خواهد بود. طلاي سفيد اين خاصيت را دارد كه هر وقت روي آن خطي افتاد يا خدشه اي به آن وارد شد، تعمير و مجدداً مثل روز اول خود شود.

حلقه پلاتين

حلقه پلاتين اخيرا خيلي پرطرفدار شده و عروس هاي مدرن به دنبال آنها هستند. اين فلز سفيد رنگ خيلي مقاوم است و به راحتي مي توانيد آن را هر روز در دستان خود داشته باشيد و مطمئن باشيد كه خدشه اي به آن وارد نمي شود. البته اين فلز از طلا ناياب تر و قيمتش هم بسيار بالاتر است. اما هرچه باشد، ماندني است. اگر حلقه پلاتينيوم بسيار گرانتر از بودجه شما بود مي توانيد يك حلقه پالاديومي بگيريد.

حلقه تيتانيوم

تيتانيوم نيز يكي از فلزات نسبتا مدرن به شمار مي رود. رنگ آن متفاوت از پلاتينيوم و پالاديوم است و همچنين در برابر خط و خدشه وارد شدن بسيار مقاوم است. به علاوه روي دست هم سبكتر به نظر مي رسد.

حلقه طرحدار

معمولا حلقه عروسي و نامزدي همراه با هم در انگشت شما جاي مي گيرند بنابراين بايد از لحاظ طرح با يكديگر هماهنگ باشند. اگر حلقه نامزدي‌ تان حلقه‌اي معمولي است، بهتر است حلقه ازدواج تان هم دايره‌اي باشد، اما اگر براي نامزدي‌ حلقه‌اي طرح‌ دار خريداري كرده‌ ايد، حلقه عروسي‌ تان هم مي‌ تواند به شكل حرف D يا مربعي باشد.

حلقه الماس دار

اگر از جمله طرفداران الماس هستيد و شرايط مالي‌تان هم اجازه مي دهد كه حلقه‌ الماس نشان تهيه كنيد، بهتر است سراغ برش‌ هاي دايره‌اي يا پرنسسي (مربعي) برويد كه جزو پرطرفدارترين برش‌ هاي الماس براي حلقه عروسي است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۴:۵۸ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

نكاتي مهم در آشنايي قبل از ازدواج

ازدواج مهم ترين برگ زندگي شماست. پس بايد آن را درست بازي كنيد.

دو جا در زندگي هست كه آدم‌ ها هر چقدر هم در نقاب‌ زدن و نقش بازي كردن ماهر باشند، ماهيت واقعي خود را رو مي‌ كنند؛ يكي در زمان استرس و يكي در زماني كه منافع مشترك مطرح است. اگر اين ۲ نكته را بدانيم، در دوران آشنايي قبل از ازدواج، نامزدي و عقد احتمال آسيب، بسيار كمتر مي‌ شود. براي روشن شدن اين مساله مثالي مي‌زنم؛ گاهي مي‌گوييم فردي قوي است و اعتماد به‌ نفس زيادي دارد ولي در زمان امتحاني مثل رانندگي، مي‌بينيم آنچنان خود را مي‌بازد و ضعف نشان مي‌دهد كه غيرقابل باور است.

در اين صورت مي‌توانيم بفهميم واقعا آنچه وانمود مي‌ كند، نيست يا گاهي مي‌ بينيم آقايي خود را بسيار عاشق‌ پيشه نشان مي‌ دهد و مدام ابراز احساسات مي‌كند اما وقتي صحبت سر تعيين مهريه معقول يا واگذاري حق طلاق و… مي‌شود، رابطه را دچار تنش يا كاملا قطع مي‌كند!

پس يادتان باشد اگر بتوانيد از اين ۲ تكنيك (استرس و طرح منافع مشترك) استفاده كنيد، خيلي راحت مي‌ توانيد تا حد زيادي پشت نقاب طرف مقابلتان را ببينيد.

خيلي‌ ها بعد از ازدواج مي‌ گويند همسرمان خيلي فرق كرده، در صورتي كه واقعيت اين است كه او فرق نكرده، بلكه حالا نقاب‌ ها كنار رفته و آنها نتوانسته‌اند قبل از ازدواج همديگر را خوب بشناسند.

آشنايي قبل از ازدواج

خيلي از ما در دوره آشنايي قبل از ازدواج ، از هم به اندازه كافي سوال نمي‌ پرسيم؛ چون مي‌ ترسيم كه متقابلا طرف مقابل هم از ما سوالي بپرسد يا بفهميم مشكلي در گذشته داشته و رابطه عاطفي‌ مان به هم بخورد. گاهي هم اصلا نمي‌ دانيم در مورد چه چيز بايد بپرسيم. ممكن‌ است اصلا بخواهيم مشكل‌ هاي طرف مقابل را انكار كنيم و آنها را ناديده بگيريم. مثلا وقتي مي‌بينيم مدام عصباني مي‌شود، از تكنيكي به نام كم‌اهميت جلوه‌دادن استفاده مي‌كنيم و مي‌ گوييم «آنقدرها هم عصباني نمي‌شود، ديگران شلوغش مي‌كنند!» يا به توجيه پناه مي‌بريم: «از كودكي مشكلات زيادي را پشت‌سر گذاشته و به همين دليل زياد عصباني مي‌شود، خودش تقصيري ندارد!» يا با عبارت‌هايي مثل: «همه مردها زود عصباني مي‌شوند» سعي مي‌كنيم رفتار او را منطقي جلوه دهيم!

اين اشتباهات باعث مي‌ شود خودمان را درگير رابطه‌اي پرخطر كنيم اما توجه به برخي نكته‌ ها در اين دوران و البته دوران عقد بسيار كمك‌ كننده است و ما را از اين خطاي شناختي بيرون مي‌آورد:

۱- از ارزش‌ها و باورهايتان چشم‌ پوشي نكنيد. يعني فورا نخواهيد خودتان را هم رنگ طرف مقابل كنيد. مثلا اگر مي‌ بينيد مهماني‌ هاي آنچناني مي‌ رود و روابطي دارد كه نمي‌پسنديد، به اجبار آنها را نپذيريد.

۲- از علايقتان دست برنداريد؛ اگر وقتي با كسي آشنا مي‌شويد، خود را غرق پرداختن به علاقه‌مندي‌هاي او كنيد، بي‌شك آسيب خواهيدديد. حتي برخي افراد در اين دوره به خاطر طرف مقابل رابطه خود را با دوستان و خانواده‌شان كمرنگ مي‌كنند و تمام‌ وقت خود را در اختيار او قرار مي‌ دهند كه اين كار هم اشتباه است.

۳- در كساني كه در زمان نامزدي و بدون شناخت، روابط زناشويي برقرار مي‌كنند، احتمال نارضايتي زناشويي، بدبيني، عدم تعهد و نابساماني ارتباطي بعد از ازدواج بسيار بالاتر است. نتايج تحقيقات نشان داده اگر در دوران آشنايي طرفين كنجكاوي‌هاي جنسي‌شان را بي‌محابا به هم ابراز كنند، احتمال دارد دچار آسيب‌ شوند. البته به‌دليل مسائل شرعي، اخلاقي، قانوني و عرفي احتمال شروع اين روابط در كشور ما در دوران آشنايي اندك است ولي متاسفانه گاهي از روي بي‌تجربگي و ناپختگي، روابط پرخطر در دوران آشنايي شروع مي‌شود كه باعث مي شود بيشتر اين آشنايي‌ها خيلي زودهنگام به شكست منجر شوند؛ مخصوصا كه متاسفانه مهارت مديريت درست و چندجانبه اينگونه روابط در بيشتر جوانان خيلي قوي نيست و گاهي با الگوبرداري از ديگران يا توجيه رفتار خود يا روشنفكري مدرن مخصوصا خانم‌ها در معرض خطر بيشتر آسيب‌هاي اجتماعي اينگونه روابط قرار مي‌گيرند.

۴- نكته مهم ديگر اين است كه خيلي‌ ها در دوران آشنايي قبل از ازدواج تفاوت‌ هاي زيادي بين خود و طرف مقابل مشاهده مي‌ كنند ولي با اين تصور كه مي‌ توانند او را با عشق و علاقه و توجه تغيير دهند، به روابط خود ادامه مي‌دهند. خيلي از خانم‌ها مرتكب اين اشتباه شايع مي‌شوند اما شخصيت شكل‌گرفته آدم‌ها، خيلي قابل‌تغيير نيست و فقط قابل‌تعديل است. پس وقتي به قصد ازدواج رابطه آشنايي را با كسي شروع مي‌كنيد، واقع‌بين باشيد و آشنايي خود را با كسي ادامه دهيد كه به اصول شما نزديك باشد.

۵- در اين دوران هرگز خود را بيش از حد درگير رابطه عاطفي نكنيد. وقتي احساس بر منطق غلبه مي‌كند، احتمال بروز مشكلات زياد خواهد شد. يعني ابتدا بايد عقل بر احساس حاكم باشد و بعد همسويي عقل و احساس.

۶- هرگز تمام اطلاعات در مورد حال و گذشته‌تان را براي طرف مقابل بيان نكنيد. برخي فكر مي‌كنند اگر همه‌چيز را با جزئيات براي فردي كه با او آشنا شده‌اند تعريف نكنند، صادق نيستند در حالي كه صداقت ۲ نوع سازنده و مخرب دارد.

كسي كه به قصد ازدواج وارد رابطه با شما شده، بايد به اين حد از بلوغ رسيده باشد كه بداند قرار است با آنچه در حال حاضر هستيد، زندگي كند، نه آنچه قبلا بوده‌ايد. پس اطلاعاتي كه قصد داريد به طرف مقابل بدهيد بايد به‌تدريج و پلكاني باشد و به همه‌چيز اشاره نكنيد. حواستان باشد دادن اين اطلاعات غيرضروري مي‌تواند در رابطه فعلي و در آينده‌تان تاثير مخربي داشته باشد.

براي اينكه اين نكته مفهوم‌ تر شود، برايتان مثالي مي‌ زنم؛ ما ۳ حريم انساني داريم؛ حريم سوم، حريمي است كه بين ما و اجتماع و دوست و آشنا وجود دارد، حريم دوم، بين ما و خانواده درجه اول مثل پدر و مادر است و حريم خصوصي اول، يعني حريمي كه فقط بين خدا و انسان است و هيچ‌ كس حق ندارد وارد آن شود. اگر مي‌ خواهيم آشنايي و دوران نامزدي موفقي داشته باشيم، حتما بايد اين حريم‌ ها و صداقت سازنده را بشناسيم و نه وارد حريم خصوصي اول طرف مقابل شويم و نه او را وارد اين حريم خودمان كنيم.

گاهي در مطب مي‌بينم دخترخانم‌ هايي كه قبلا رابطه عاطفي معقول و كم‌ خطري در چارچوب اخلاق، شرع ، قانون و عرف با آقايي داشته‌اند ولي به‌ محض اينكه در مورد آن به طرف مقابل گفته‌اند، رابطه‌ شان دچار مشكل‌ شده و به هم خورده يا ازدواج انجام گرفته ولي همسر به شدت به خانم بدبين شده است و آسيب بدبيني و بدگماني بسيار شديدتر از اين صداقت مخرب است.

۷- كسي كه مي‌ خواهد وارد رابطه آشنايي قبل از ازدواج و بعد نامزدي و عقد شود، بايد به بلوغ ازدواج رسيده‌ باشد اما متاسفانه برخي از كساني كه ازدواج مي‌ كنند، به اين بلوغ نرسيده‌اند.

بلوغ ازدواج چيست؟

يعني با آگاهي، دانش و مهارت‌ هاي ارتباطي مبتني بر واقعيت نه رويا، رابطه لذت‌ بخش مادي و معنوي خلق كنيم. در غير اين صورت دچار تنش خواهيم ‌شد.

بدون شناخت، منطق، خودشناسي و ديگرشناسي نبايد وارد هيچ رابطه‌ اي شد چون برخي در دوران آشنايي چهره واقعي خود را نشان نمي‌ دهند و نقاب بر چهره دارند تا طرف مقابل را جذب ‌كنند. علاوه بر اين، گاهي رفتار ناسنجيده يا پرخطر‌ تاثيرگذاري هم نشان مي‌ دهند ولي طرف مقابل به دليل ويژگي‌ هاي خوب ديگر، متاسفانه آن را ناديده مي‌ گيرد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۴:۳۱ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

كاهش استرس عروسي با ۷ روش

كنترل استرس عروسي مساله پر اهميتي است. اينكه شما بتوانيد با داشتن حداقل استرس عروسي خود را به خوبي و خوشي به پايان ببريد كار سختي نخواهد بود اگر با ما همراه باشيد و به اين ۷ نكته توجه كنيد.

ازدواج كردن يكي از مهم ترين مقوله هايي است كه ممكن است در زندگي هر شخصي اتفاق بيافتد. شما خودتان به خوبي به اين نكته واقف هستيد و قطعا خانواده خودتان و همسرتان هم اين نكته را به شما يادآوري نموده اند و همسر شما هم مطمئنا هنوز تا حدودي تحت تاثير عواقب پذيرش اين موضوع است كه شما نامزد كرده ايد و قرار است زندگي مشترك خود را به زودي با هم شروع كنيد.

برنامه ريزي براي جشن عروسي ، بي درنگ بعد از مراسم نامزدي آغاز مي شود. همانقدر كه ايده سپري كردن باقي زندگي تان با يك نفر و انتخاب درست آن شخص مي تواند براي شما دلهره آور باشد، برنامه ريزي چنين رويداد بزرگي هم قطعا استرس آور است و انتظار هم ميرود كه اين روز شادترين روز زندگي شما باشد.

۱- با همسر خود صادقانه و عاقلانه و عاشقانه صحبت كنيد

با همسر خود صادقانه و عاقلانه و عاشقانه صحبت كنيد و نظر خود را در مورد اينكه زندگي مشترك در ذهن شما چه معنايي دارد با وي در ميان بگذاريد. (از كليشه ها تا جاي ممكن دوري كرده و نظر شخصي خود را بيان كنيد). اين كار باعث مي شود با ديدي بازتر و خيالي راحت تر مراسم شروع زندگي مشترك تان را برنامه ريزي كنيد. به خاطر بسپاريد كه جشن عروسي شما وقتي كه بدانيد قدم در چه راهي گذاشته ايد و چقدر آگاهانه انتخاب كرده ايد و آينده اي كه شما در ذهن تان ساخته ايد چقدر به تفكرات همراه زندگي تان نزديك است، بسيار با معناتر خواهد بود.

اگر لازم است در مورد مسائل قانوني در ازدواج با همسر خود صحبت كنيد به خود خجالت راه ندهيد. اين مكالمه ممكن است مكالمه راحتي نباشد و شما احساس خوبي نسبت به آن نداشته باشيد اما باعث ميشود كه شما و همسرتان درك صحيح و يكساني از شرايطي كه در آن هستيد و يا خواهيد بود، داشته باشيد.

۲- در مورد بودجه اي كه داريد واقع بين باشيد

ممكن است صميمي ترين دوست شما جشن عروسي بسيار باشكوه و مجللي برگزار كرده باشد اما شما و همسر آينده تان بودجه اي بسيار كمتر براي برگزاري اين جشن در اختيار داشته باشيد. اگر توقعات تان بيشتر از بودجه اي باشد كه در اختيار داريد، همين موضوع باعث خواهد شد تا احساس بدي به جشن عروسي خود داشته باشيد و نتوانيد خاطره اي فوق العاده از آن شب در ذهن خود بسازيد. پس قبل از آنكه در ذهن خود ايده هاي بلند پروازانه بسازيد هرچه زودتر با همسر خود در مورد بودجه اي كه در اختيار داريد صحبت كنيد.

۵ تا ۱۰ دقيقه وقت بگذاريد و روي كاغذ هاي جداگانه مبلغي كه هر كدام از شما دوست داريد براي برگزاري جشن تان هزينه كنيد و مهم ترين شاخص هاي يك جشن عروسي ايده آل كه بايد بيشترين ميزان پول را صرف شان كنيد، يادداشت نمائيد. و سپس ليست هايتان را با هم مقايسه كنيد و ببينيد در چه شاخص هايي با هم متفاوت هستيد و چگونه ميتوانيد هر دو به يك ليست واحد برسيد و هر دو از جشن تان راضي باشيد. اين كار به كم كردن استرس عروسي بسيار كمك ميكند و خطر زياده از حد خرج كردن را هم تا حد بسيار قابل قبولي كاهش ميدهد.

۳- مقايسه نكنيد

اگر شما نخواهيد در همه موارد انتخابي تان براي جشن عروسي فوق العاده به نظر برسيد مطمئن باشيد شروعي بسيار بهتر براي زندگي مشترك تان و ادامه راه در پيش رويتان خواهيد داشت. هيچ اشكالي ندارد كه عكس هاي عروسي ديگران را ببينيد و ايده بگيريد و مثلا چند كيلويي وزن كم كنيد تا بتوانيد لباس روياهايتان را به تن كنيد ولي اگر اين كار باعث مي شود كه استاندارد هايي براي خودتان در نظر بگيريد كه بسيار بيشتر از توانايي هاي شماست و باعث مي شود كه شما خودتان را آنگونه كه هستيد قبول نكنيد و همواره احساس شرم و نارضايتي داشته باشيد همين الان مقايسه را تمام كنيد تا از استرس عروسي شما كاسته شود. در شرايطي كه اضطراب از فرم و ظاهر به بالاترين حد خودش ميرسد بهترين راه حل كمك و حمايت گرفتن از همسرتان است. همسر آينده شما، شما را به دليلي انتخاب كرده است و اين دليل قطعا زيبايي ظاهري شما نبوده است و دليلي عميق تر از اين پشت اين انتخاب نهفته است همين حمايت باعث درخشندگي شما در لباس تان و عكس هاي عروسي تان خواهد شد.

۴- خودتان را بيش از حد درگير جزييات نكنيد

به ياد داشته باشيد كه شما نمي توانيد همه چيز را نظم و ترتيب يافته، داشته باشيد. شما يا بايد يك برنامه ريز فوق العاده باشيد يا اينكه داريد به سادگي خودتان را كلافه ميكنيد و با توجه بيش از حد به جزئيات به مرز جنون مي رسانيد. از خودتان بپرسيد كه آيا اين همه برنامه ريزي به من كمك مي كند كه احساس امنيت بيشتري داشته باشم؟ يا اينكه اين همه برنامه ريزي من را عصبي و پر از استرس خواهد كرد. اگر گزينه دوم را انتخاب كرديد بدانيد كه بيش از حد درگير جزييات عروسي هستيد و لازم است برنامه ريزي هاي اضافه را حذف كنيد تا استرس عروسي تان كمتر شود.

۵- در مقابل دخالت هاي بي جا بايستيد

بعضي از والدين احساس مي كنند به دليل اينكه بخشي از هزينه هاي برگزاري جشن عروسي را متقبل شده اند مي توانند نظر خود را به عروس و داماد تحميل نمايند. اگر نظرات آنها با ايده آل ها و روياهاي شما بسيار متفاوت است حتما نظر خود را بيان كنيد و در مقابل نظر مخالف بايستيد. راه حل و نكته كليدي براي اينكه آن ها عقب نشيني كنند اين است كه به آنها اجازه دهيد نظرشان را تمام و كمال بيان كنند و سپس همان موضوع را برايشان بازگو كنيد كه مطمئن شويد درست متوجه شده ايد و سپس از نظر آنها تشكر كنيد و بگوييد كه شما و همسرتان تصميم ديگري براي اين موضوع گرفته ايد يا دوست داريد اين كار را به نحو ديگري انجام دهيد و سپس از آنها بخواهيد تا در موضوع ديگري با شما همفكري نمايند و نظر آنها را در جايي ديگر اعمال نمائيد.

۶- در موارد بروز مشكلات احتمالي دوستان و همراهاني داشته باشيد

در ايده آل ترين شرايط شما و همسرتان از خانواده هايي مي آييد كه در آن ها بحث و دعواهاي خانوادگي جايي ندارد و همه همديگر را دوست دارند و هيچ كسي از اينكه با عضو ديگر خانواده در يك فضا و زير يك سقف باشد ناراحت نيست ولي اين شرايط ايده آل در چند درصد موارد پيش مي آيد؟ پس حتما خودتان را براي شرايطي آماده كنيد كه اعضايي از خانواده كه دل خوشي از همديگر ندارند در مراسم عروسي شما رو در روي هم قرار بگيرند و حتما اين احتمال را بدهيد كه اتفاق خيلي بدي پيش بيايد.

تا جايي كه مي توانيد سعي كنيد اين افراد را دور از هم نگه داريد و نگذاريد همديگر را ببينند. مي توانيد قبل از روز مراسم زماني را پيدا كنيد و با آنها صحبت كنيد و بگوييد كه واقعا از بودن آنها در جشن تان خوشحال خواهيد شد به شرطي كه آنها بتوانند خود را كنترل نموده و بحث و مراوده اي به راه نيندازند. و از آنها بپرسيد كه براي اينكه آنها شاد باشند چه كاري مي توانيد انجام دهيد؟

۷- با ساقدوش هايتان مهربان باشيد

استرس عروسي براي عروس و داماد كاملا طبيعي است. حتي ساقدوش هاي شما هم ممكن است استرس داشته باشند (پرداخت پول بليط هواپيما براي رسيدن به جشن عروسي، هماهنگي برنامه ها براي اينكه با روز جشن شما تداخل نداشته باشند و انتخاب تهيه لباس و آرايش روز عروسي و …)

بنابراين اگر شما دنبال دوستاني هستيد كه آنقدر با شما صميمي هستند و مي توانند ذهن شما را از مشكلات ريز احتمالي كه با آن درگير هستيد منحرف نمايند، پس شما هم زماني را اختصاص دهيد و هواي آنها را داشته باشيد و با آنها در مورد نگراني هايتان و نگراني هايشان صحبت كنيد به طور قطع حال و هوايتان بهتر خواهد شد.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۴:۰۴ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

علت آشنايي قبل ازدواج

هر ارتباطي كه بخواهد شكل بگيرد نياز به آشنايي دارد. دو نفر هم جنس هم كه بخواهند با هم ارتباط دوستانه و يا ارتباط كاري داشته باشند نياز به آشنايي دارند. هرچه ارتباط براي ما مهم تر باشد، توجه و دقت به آشنايي بيشتر مي شود. پس شكي نيست كه قبل از ازدواج حتماً بايد آشنايي صورت بگيرد.
در دوران قديم حتي دختر و پسر يكديگر را نمي شناختند و نمي دانستند كه قرار است با چه كسي زندگي كنند و بعد از اينكه خطبه عقد خوانده مي شد با يكديگر آشنا مي شدند. در واقع اين پدر و مادرها بودند كه براي آنها همسر انتخاب مي كردند.
در دوران آشنايي قبل ازدواج تاريخچه فرد را به دست مي آوريم، رفتار ها و گفتارهاي او را زير نظر مي گيريم و به احساسات دروني خود توجه مي كنيم و همه اينها را مبناي ادامه يا عدم تداوم ارتباط قرار مي دهيم.
در اينجا وقتي ما از آشنايي قبل ازدواج صحبت مي كنيم، منظورمان آشنايي با هدف ازدواج است. زماني كه هدف از آشنايي، ازدواج باشد نوع آشنايي متفاوت است. داشتن هدف ازدواج به اين معني نيست كه پس از آشنايي، حتما بايد ازدواج كرد. قصد ازدواج به اين معني است كه اين ارتباط، براي فرد مهم است؛ چارچوب دار است و بي قيد و باري به هر جهت نيست. قرار است طي اين رابطه دختر و پسر با لايه هاي سطحي شخصيت يكديگر آشنا شوند و اين آشنايي شناختي به آنها بدهد كه با آن بتوانند تصميم بگيرند به درد هم ميخورند يا نه. بنابراين آشنايي قبل ازدواج آن هم در چارچوب مشخص و ارزشي و اخلاقي باعث مي شود افراد عاقلانه تصميم بگيرند، عاشقانه شروع كنند و با تعهد ادامه دهند.
فردي كه قصد ازدواج دارد يعني پذيرفته است كه زير بار مسئوليت برود، از ارتباط صميمانه نمي ترسد و به سنت ازدواج پاي بند است. پذيرش ازدواج سطح بالايي از مسئوليت پذيري و پختگي را مي طلبد. فردي كه تصميم به ازدواج مي گيرد بايد به بلوغ ۸گانه رسيده باشد كه شامل بلوغ جنسي و جسمي، بلوغ عقلي و علمي، بلوغ رواني، بلوغ بينشي، بلوغ اجتماعي، بلوغ اخلاقي و بلوغ مالي مي شود. تا با توانايي و تجاربي كه دارد به يك شناخت نسبي از طرف مقابل خود برسد.
فقط گفتن و بيان قصد ازدواج كافي نيست كه فرد نيت ازدواج دارد بلكه چند نشانه وجود دارد كه عملاً قصد و نيت فرد را از آشنايي نشان مي دهد. نيت و قصد ازدواج را عملاً مي توان با نشانه هاي زير متوجه شد.
الف: فردي كه قصد ازدواج دارد در دوره آشنايي قبل ازدواج ، تقاضاي ارتباط جنسي نمي كند.
ب: فردي كه قصد ازدواج دارد ارتباطش را از خانواده مخفي نمي كند.
ج: فردي كه قصد ازدواج دارد زمان آشنايي را بيش از اندازه طولاني نمي كند.
د: فردي كه قصد ازدواج دارد سعي در به دست آوردن اطلاعات دارد و تنها به تبادل احساسات بسنده نمي كند.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۳:۳۳ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]

   روزگاري، ‏مهريه در جايگاه بهاي زن قرار داشت و در واقع همان وجه المعامله عقد نكاح تلقي مي‏شده است و نيز؛ در دوره‏اي خاص به عنوان هديه‏اي از سوي مرد به پدر زن داده مي‏شد و در دوراني هم اين هديه، ‏به خود زن اختصاص يافته است.

   در حال حاضر نيز كه جوامع بشري از جهات مختلف دگرگون شده و در قرن‏هاي اخير، ‏تحولات علمي، ‏پيشرفت‏هاي تكنولوژيكي، ‏گسترش آزادي‏هاي بي‏رويه‏ي فردي و توسعه‏ي حق مشاركت سياسي براي تمام افراد، ‏موجب پيدايش رويكردها و نگرش‏هاي جديدي نسبت به انسان و جنسيت او گرديده است.

   يكي از شبهات مطرح در مورد وضعيت زن در خانواده، ‏راجع به مهريه است كه با توجه به اينكه زن يكي از طرف‏هاي اصلي عقد نكاح است و همانند مرد از منافع آن بهره‏مند مي‏شود، ‏و با در نظر داشتن استقلال مالي زن و توانايي او در تحصيل عوايد و كسب و‏امرار معاش خويش، ‏اين سؤال مطرح مي‏شود كه مهريه چه جايگاهي دارد؟ و الزام مرد به پرداخت آن چه توجيهي خواهد داشت؟ به عبارت ديگر وقتي پيوند نكاح معلول توافق زن و مرد است و اراده و رضايت زن همانند اراده و رضايت مرد، ‏در صحت عقد ازدواج تأثير مي‏گذارد و اهليت زن، ‏همانند اهليت مرد از عناصر اساسي صحت آن به شمار مي‏رود و از سوي ديگر، ‏وقتي زن همانند مرد از منافع و لذايذ نكاح بهره مي‏برد، ‏چه دليلي براي لزوم پرداخت مهريه و يا تعيين آن به عنوان يك شرط لازم در عقد نكاح وجود دارد؟

   نوشتار حاضر در پي آن است كه با توجه به بررسي و ارزيابي مختصري كه صورت داده است، ‏اين مسئله را با رويكرد عمدتاً عقلاني مورد تحليل و ارزيابي قرار دهد؛ لذا مهمترين سؤالي كه مطرح مي‏گردد، ‏اين است كه اصلاً مهريه چيست؟ و چرا بايد به عنوان يك شرط اساسي در نكاح مد نظر قرار گيرد؟ براي اينكه بتوانيم پاسخ‏هاي اين پرسش‏ها را به طور مشخص به دست آوريم، ‏مطالب اين نوشتار را طي دو بخش تنظيم و ارائه نماييم:

۱ ‏ـ چيستي مهريه‏

   با قطع نظر از واژه‏شناسي مهريه و بررسي مفاهيم مترادف آن، ‏نكته مهم و قابل بحث اين است كه قرآن كريم از مهريه زنان با عنوان «صدُقه» ياد نموده و حكم به وجوب آن مي‏نمايد. از اين حكم قرآني چنين فهميده مي‏شود كه وجوب مهر در عقد نكاح، ‏نه يك حكم تأسيسي و اختصاصي شريعت اسلام، ‏بلكه يك حكم‏امضايي است كه قرآن مجيد با مهر تأييد زدن بر يك سنت پسنديده اجتماعي، ‏آن را تحكيم بخشيده و تقويت نموده است؛ زيرا اولاً تركيب كلمات و ساختار آيه شريفه «وآتوالنساء صدقاتهن نحله»‏ به گونه‏اي است كه وجود مهريه در آن مفروض و مفروغ عنه تلقي شده است؛ به بيان بهتر اضافه‏ي «صدقات» به ضمير «هنّ» و مقدم داشتن كلمه «النساء» بيان اين معنا است كه زنان مهريه داشته‏اند و پرداخت مهريه در بين مردم و در سنن ازدواج‏شان متداول بوده است؛ بنابراين، ‏معناي آيه اين نيست كه «به زنان مهريه بدهيد» بلكه معناي دقيق آن اين است كه «مهريه زنان را به خودشان بدهيد.» و روشن است كه اين معنا، ‏به صراحت از وجود مهريه حكايت دارد؛ از اين جهت است كه مي‏گوييم وجوب مهريه يك حكم‏امضايي نه تأسيسي.

   ثانياً؛ اگر از منظر تاريخي هم به مسئله نظر افكنده شود معلوم مي‏گردد كه پرداخت مهر، ‏علي رغم تحولات و تغييرات چشمگير، ‏يك سنت پايدار اجتماعي است كه از گذشته‏هاي دور تا‏امروز در جوامع بشري رايج است.

   در مصر باستان، ‏زوج مبلغي را به عنوان جبران خسارت از اين جهت كه با ازدواج، ‏يكي از اعضاي خانواده‏ي فردي را از او مي‏گرفت، ‏به پدر دختر مي‏داد؛ يعني در واقع پرداخت «مهر» بابت تسكين و كاهش دادن درد و رنج ناشي از جدايي دختر از پدرش صورت مي‏گرفت. در بابل، ‏مهر به عنوان وجه المعامله و در واقع بهاي زن بود كه به پدر او داده مي‏شد؛ هرچند به مرور زمان، ‏خريد آن به منظور ازدواج، ‏با جايگزيني هديه‏اي براي پدر زن، ‏حالت نمادين يافته بود . جوامع قبيله‏اي و باديه نشين حجاز نيز از همين سنت پيروي مي‏كردند و مبلغ پرداختي از سوي مرد، ‏به هر عنواني كه داده مي‏شد به پدر دختر اختصاص داشت؛‏اما پس از تابش‏اشعه حيات بخش اسلام بر حجاز و طلوع خورشيد عدالت در آن سرزمين، ‏تنها تغيير بنياديني كه در اين سنت اجتماعي پديد آمد، ‏اختصاص يافتن مهريه به خود زن بود.

مهريه در قرآن‏

   قرآن كريم در اين زمينه مي‏فرمايد: «وَآتُوا النِّسَاءَ صَدُقَاتِهِنَّ نِحْلَه ً…» . اين بيان، ‏حق صريح و شخصي را براي زن در مهريه‏اش ايجاد كرد و با اعلام اينكه آنچه در جامعه جاهلي نسبت به آن رواج داشت، ‏باطل است، ‏ازدواج را اجتماع دوتن از روي ميل و اختيار خواند و «مهريه» را حق خود زن دانست كه فقط خودش بايد آن را بگيرد نه ولي او.

   نكته مهم و قابل مطالعه در اين آيه شريفه آن است كه قرآن كريم علاوه بر تخصيص مهريه به خود زن، ‏جهت پرداخت آن را هم بيان مي‏كند و در واقع همين نكته است كه ماهيت و چيستي مهريه را تبيين مي‏نمايد؛ چه اينكه دقت در آن نشان مي‏دهد كه مهريه چيست و به چه منظوري پرداخت مي‏شود؛‏اما پيش از پرداختن به آن، ‏يادآوري دو مسئله به عنوان مقدمه ضروري به نظر مي‏آيد:

   ۱ ‏ـ از نگاه انسان شناختي و ارزشي، ‏زن و مرد هيچ‏گونه تفاوتي ندارند و اصولاً از نظر اسلام، ‏انسانيت انسان به روح او وابسته است كه واحد و تقسيم‏ناپذير است؛ به بيان ديگر زن و مرد در آفرينش كاملاً يكسان و مساوي‏اند و از اين رو راه رسيدن به كمال انساني و دستيابي به مقام قرب الهي براي هريك از زن و مرد باز است و از اين نظر مانعي فراروي هيچ كدام از آنها وجود ندارد؛ بنابراين علي رغم وجود برخي ويژگي‏ها و تفاوت‏هاي فيزيكي و عاطفي كه دست قدرتمند آفرينش، ‏در خلقت انسان زن و مرد به وجود آورده (و همين تمايزها موجب شده است تا زن و مرد از همين نظر مكمل وجودي همديگر باشند) با وجوداين از نظر ارزش‏انساني و كمال معنوي ميان زن و مرد به عنوان يك انسان هيچ‏گونه تفاوت و تمايزي وجود ندارد .

   ۲ ‏ـ قرآن كريم در يك بياني زيبا كه نشانگر شاهكار خلقت است مي‏فرمايد: «هُوَ الَّذِي خَلَقَكُم مِن نَفْسٍ وَاحِدَه ٍ وَجَعَلَ مِنْهَا زَوْجَهَا لِيسْكُنَ إِلَيهَا…» يا «وَ مِنْ آياتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَاجاً لِّتَسْكُنُوا إِلَيهَا وَجَعَلَ بَينَكُم مَوَدَّه ً وَرَحْمَه ً…» همچنانكه ملاحظه مي‏شود، ‏قرآن مجيد آفرينش زوج يا همسر را براي انسان‏ها، ‏مايه سكون و عامل آرامش معرفي نموده و هدف از آن را دستيابي به آرامش روحي و رواني كه زاييده‏ي محبت و مودت است مي‏داند؛ در واقع قرآن مجيد بر اين نكته نظر دارد كه اولاً آرامش و سكون در سايه‏ي محبت و مهرباني‏امكان‏پذير است و ثانياً نقطه‏ي اوج آن در خلق همسران نهفته و در پرتو زوجيت قابل دسترسي است؛ زيرا قانون خلقت، ‏در يك تدبير ماهرانه، ‏جمال و زيبايي و غرور و بي‏نيازي را در جانب زن و نيازمندي و طلب و عشق و تغزل را در جانب مرد قرار داده است و در واقع، ‏در متن خلقت، ‏نقش هريك از زن و مرد، ‏در مسئله‏ي عشق مغاير نقش ديگري است .

   به طور طبيعي تعدد و تفاوت نقش ايجاب مي‏كند تا هر كدام، ‏با حفظ جايگاه و ويژگي‏هاي خويش به ايفاي نقش بپردازد و همين ايفاي نقش اختصاصي، ‏اقتضاء مي‏كند كه آن كس كه طالب و جوينده است، ‏دنبال مطلوب و گمشده‏ي خويش به راه افتد و براي دسترسي و يافتن آن از هيچ تلاش و ايثاري فروگذاري نكند.

   مرد به صورت طبيعي، ‏در برابر غريزه از زن ناتوان‏تر است. اين خصوصيت، ‏وي را وادار مي‏كند تا به زن اظهار نياز كند و براي جلب رضايت او اقدام نمايد. يعني در واقع، ‏گمشده‏ي مرد همان سكون و آرامش است كه از سرِ ناآرامي و بي‏قراري در تب و تاب دست يافتن به آن است و براي آنكه به آن دست پيدا كند، ‏از هيچ كوشش و تلاشي دريغ نمي‏كند. همين مسئله موجب شده است تا مرد، ‏در پي يافتن سكون و جستن آرامش، ‏همواره خواستگار زن باشد و از آنجا كه زن نيز دنبال سكون و در جستجوي آرامش است و سعي مي‏كند بهترين پناهگاه را براي آرامش يافتن خويش بجويد و از اين رو كه نقش وي پاسخگويي به محبت و خواستگاري مرد است، ‏در صدد بر مي‏آيد به عاشقانه‏ترين محبت پاسخ دهد و به روي پاك‏ترين و با ثبات‏ترين مهر آغوش بگشايد؛ به بيان ديگر مرد به خاطر آرامش يافتن و بهره‏مند شدن از سكون، ‏به دنبال زن مي‏رود و زن نيز به خاطر همان مسئله و تأمين همان نياز طبيعي خويش، ‏مي‏كوشد تا گرم‏ترين خواسته‏ها و شورآفرين‏ترين محبت‏ها را بيابد و از ميان انبوه اظهار ارادت‏ها و ابراز عشق‏ها، ‏خالص‏ترين و پاك‏ترين آن را بجويد و با گرم‏ترين پاسخ به شايسته‏ترين تقاضا، ‏سكون و آرامش رؤيايي را به تصوير بكشد تا بدين‏سان حكمت آفرينش پيوند زن و مرد در عالم واقع، ‏تحقق عيني بيابد؛ بنابراين، ‏با در نظر داشتن اينكه زن ومرد از ارزش انساني همساني برخوردارند و به لحاظ مقام معنوي و كمالات هيچ‏گونه تفاوتي ميان آنها وجود ندارد و با توجه به اينكه حكمت نهفته در خلقت زوجين و همسران، ‏حصول آرامش، ‏و رسيدن به سكون است و پاسخ زن به تقاضاي مرد براي تأمين همين هدف صورت مي‏گيرد، ‏قرآن كريم پس از دستور به پرداخت مهريه زنان، ‏جهت اعطاي آن را هم گوشزد مي‏نمايد. مفسران عالي مقام در تفسير كلمه «نحله»‏ كه بيانگر وجه پراخت مهريه است، ‏ضمن اينكه اقوال و ديدگاههاي گوناگون را متذكر شده‏اند؛ با اين حال تقريباً در اين مسئله اتفاق نظر دارند كه مراد از نحله، ‏«عطيه» و «هبه» است.

  شيخ طوسي(ره): اينكه خداوند مهريه را بر مرد واجب نموده و زن را موظف به پرداخت چيزي نكرده است، ‏از منظر بعضي از مفسران بدين معناست كه در واقع، ‏مهريه عطيه‏اي از سوي خداوند متعال براي زنان است.

طنطاوي: «نحله»، ‏يعني عطيه و هديه‏ي بدون عوض كه با رضايت قلبي به كسي داده مي‏شود.

  محمد جواد مغنيه: مراد از نحله عطيه‏اي است كه خداوند پرداخت آن را بر زوج واجب گردانيده و… در حقيقت، ‏خداوند شوهران را موظف نموده تا از جانب خداوند متعال، ‏هديه‏اي را به همسران‏شان بدهند. پس مهريه عوض بهره‏برداري جنسي نيست؛ چون زن و مرد در اين نياز، ‏مشتركند.

سيد قطب: خداوند متعال به شوهر دستور مي‏دهد تا مهريه را به عنوان هديه‏ي محض با رضايت قلبي تمام و با آسودگي خيال به همسرش اعطا كند، ‏دقيقاً همان‏طوري كه يك هديه و بخشش را به كسي مي‏دهد.

احمد مصطفي المراغي: معناي آيه شريفه اين است كه زناني را كه به عقد ازدواج‏تان درمي‏آوريد، ‏مهريه‏شان را به عنوان هديه و بخشش بدهيد.

ابو الحسن الماوردي: نحله همان عطيه و هديه‏ي بدون عوض است. اينكه دين را نحله ناميده‏اند به اين دليل است كه عطيه‏اي از سوي خداوند متعال است.

محمد حسين فضل اللَّه: «آيه شريفه، ‏مهريه را ثمن و عوض ندانسته؛ بلكه آن را «نحله» مي‏خواند؛ يعني عطيه‏اي كه انسان به كس ديگري بدون چشم داشت عوض، ‏مي‏دهد.

فخرالدين الرازي: كلبي مي‏گويد: «نحله» به معناي «عطيه» و «هبه» است… پس مهر يا عطيه از سوي زوج است؛ چون وي در برابر آن چيزي به دست نمي‏آورد و آنچه را زوج مستحق است، ‏اباحه بضع است نه مالكيت آن، ‏يا عطيه‏اي از سوي خداوند است؛ چون خداوند منافع نكاح را ميان زوجين به طور مشترك قرار داده است؛‏اما زوج را مأمور به پرداخت هديه‏اي به زوجه مي‏نمايد .

   بنابراين از مجموع اين ديدگاه‏هاي تفسيري، ‏به اين نتيجه مي‏رسيم كه وجه پرداخت مهريه و جهت اعطاي آن اين است كه مهريه بايد به عنوان هديه و پيشكش، ‏بدون توقع و چشم‏داشت عوض، ‏به زن داده شود؛ به عبارت ديگر مهريه يا «صداق» يك هبه، ‏كاملاً محض و بدون عوض است و شايد با همين ملاحظه است كه قرآن مجيد در ادامه آيه‏ي شريفه مي‏فرمايد: «فَإِن طِبْنَ لَكُمْ عَن شَي‏ءٍ مِنْهُ نَفْساً فَكُلُوهُ هَنِيئاً مَرِيئاً». يعني اگر زنان بخشي از آن را از روي طيب نفس به شما برگردانند، ‏نوش جان و گواراي تان باد. از اين تعبير هم مي‏توان فهميد كه مهريه، ‏«هبه» غير معوض است و الّا با برگرداندن تمام يا قسمتي از آن، ‏به همان نسبت از عوض آن هم بايد برگردانده شود؛ پس از نظر قرآن مجيد، ‏چيستي و ماهيت مهريه يا صداق را هبه و هديه بودن محض تشكيل مي‏دهد و جز آن، ‏هيچ عنصر ديگري در آن دخيل نمي‏باشد؛ البته يادآوري اين نكته هم لازم است كه در برخي آيات قرآن مجيد، ‏تعبير به «اجور» جمع اجر يعني مزد ديده مي‏شود كه ظاهر آن نشان مي‏دهد نكاح يك معاوضه است و گويا در اين معامله فقط جانب مرد منتفع مي‏شود؛ به عبارت روشن‏تر، ‏در يك نگاه گذرا و كلي از اين دسته از آيات چنين فهميده مي‏شود كه مرد، ‏زن را به منظور بهره‏برداري جنسي به خدمت مي‏گيرد و از آنجا كه هر خدمتكاري، ‏مستحق مزد و اجرت است، ‏زن نيز مستحق آن است؛ پس اصلاً عقد نكاح، ‏مثل عقد اجاره است؛ و يك معامله محض كه سود عايد از آن هم به جيب مرد مي‏رود و براي زن جز چند ريال وجه نقد يا «وجه المعامله»چيز ديگري باقي نمي‏ماند.لكن با دقت در آن در مي‏يابيم كه اين تصور درست نمي‏باشد و آيات ياد شده مفيد اين معنا نيستند كه مهر، ‏عوض بضع است، ‏بلكه هديه‏ي نكاح و در واقع پاداش آن ارتباط عميق و ريشه‏داري است كه با پاسخ گفتن زن به اظهار محبت مرد، ‏پديد مي‏آيد.

مهريه در روايات‏

   با دقت و تأمل در محتواي برخي احاديث نيز، ‏حداقل به اين استنتاج مي‏رسيم كه «عوض بودن» مهر، ‏يك تصور و پندار بي‏اساس است. از‏امام كاظم(ع) روايت شده است كه شخصي از آن حضرت پرسيد: مردي با زني ازدواج كرده و مهر او را به شرط اينكه زن به همراه شوهرش برود و در شهر محل زندگي او زندگي كند، ‏صد دينار قرار داده و در غير آن پنجاه دينار، ‏حكم آن چيست؟‏امام(ع) پاسخ داد: اگر شوهر، ‏زن را به بلاد شرك ببرد، ‏شرط او اعتبار ندارد و بايد صد دينار به زن به عنوان مهر بدهد؛‏اما اگر او را به دار الاسلام و شهر مسلمانان ببرد، ‏شرط لازم الوفاء است: «و المسلمون عند شروطهم». توضيح اينكه اين مسئله دو صورت دارد: در يك صورت، ‏مهريه زن صد دينار و در صورت ديگر، ‏پنجاه دينار است. اگر زن مطابق شرطي كه در عقد لحاظ شده است، ‏عمل كند و به همراه شوهر برود، ‏در اين حالت، ‏اگر شوهرش بخواهد او را به شهر غير مسلمان ببرد، ‏امام كاظم (ع) مي‏فرمايد: شرط اعتبار ندارد و شوهر بايد تمام مهر، ‏يعني همان صد دينار را به زن بدهد. اين سخن بدين معناست كه زن مي‏تواند از رفتن با شوهر خودداري كند، ‏اما با آن هم بر خلاف مقتضاي شرط، ‏مستحق تمام مهريه است؛ ولي اگر شوهرش بخواهد او را به شهر مسلمان ببرد، ‏از نظر‏امام (ع) شرط نافذ است و بايد مطابق آن عمل شود؛ در اين صورت، ‏اگر زن از رفتن با شوهر خودداري كند، ‏مستحق تمام مهر نيست؛ بلكه طبق شرط، ‏نصف آن را مستحق مي‏باشد.

   از اين بيان چنين فهميده مي‏شود كه مهريه، ‏عوض استمتاع و التذاذ جنسي نيست؛ زيرا شهر مسلمان و غير آن در حصول استمتاع و التذاذ تاثيري ندارد. آيا مي‏توان گفت استمتاع در شهر مسلمانان داراي كيفيت متفاوت از آن، ‏در شهر غير مسلمانان است؟ و اصلاً رفتن يا نرفتن زن با شوهر به شهر ديگر، ‏چه تأثيري در استمتاع دارد؟ پس مي‏توان گفت مهريه قطعاً «عوض» چيزي نيست و بر اساس اينكه شرط ياده شده در يك صورت لازم الوفاء است و در صورت ديگر، ‏هيچگونه اعتباري ندارد، ‏مي‏توان فهميد كه مهريه جهت و حكمت ديگري دارد.

   «في الاحتجاج عن محمد بن عبد اللَّه بن جعفر الحميري عن صاحب الزمان(ع) انه كتب اليه، ‏اختلف اصحابنا، ‏في مهر المرأه ‏فقال بعضهم: اذا دخل بها سقط عنه المهر و لاشي‏ء عليه و قال بعضهم، ‏هو لازم في الدنيا و الآخره ‏فكيف ذلك؟ و ما الذي يجب فيه؟ فاجاب(ع) ان كان عليه بالمهر كتاب فيه ذكر دَين فهو لازم في الدنيا و الآخره ‏و ان كان عليه كتاب فيه اسم الصداق، ‏سقط اذا دخل بها، ‏و ان لم يكن عليه كتاب فاذا دخل بها سقط باقي الصداق».

   مطابق اين روايت، ‏اولاً در صورتي كه در سند ازدواج نام صداق ذكر شده باشد و دوم در صورتي كه اصلاً سند مكتوبي در ميان نباشد، ‏اگر زن حاضر به تمكين شد و ميان او و شوهرش «مضاجعت» واقع شد، ‏در اين دو حالت، ‏مهريه ساقط مي‏شود و مانند حالت اول كه ممكن است در سند ازدواج با نام «دَين» ذكر شود، ‏لازم الاداء نمي‏باشد؛ بنابراين اگر مهريه عوض استمتاع يا غير آن باشد، ‏سقوط آن در هيچ حالت توجيه ندارد، ‏مگر اينكه اصل معامله دچار‏اشكال گردد.

   از آن گذشته، ‏احاديث متعددي راجع به قلت مهر و مذمت زيادت آن، و اينكه مستحب است زن، ‏حتي پيش از دخول، ‏مهرش را به شوهرش ببخشد، و يا اينكه تعيين مهريه به تراضي و توافق زوجين بستگي دارد و يا اين روايت كه رسول اكرم(ص) زني را به عقد ازدواج مردي درآورد و مهر او را تعليم يك سوره از قرآن قرار داد، با قطع نظر از اينكه نكاح اصلاً يك معامله محض و معاوضه نيست و بسياري از احكام و آثار معامله را ندارد، ‏همگي بر اين نكته دلالت دارند كه مهريه به هيچ وجه عوض يا بهاي منافع نكاح و غير آن نيست كه مرد در برابر انتفاع از آنها به زن مي‏دهد؛ در نتيجه:

۱ ‏ـ براساس ارزش انساني يكسان زن و مرد كه احتمال هرگونه معامله و «بيع و شراء» را در روابط انساني، ‏بويژه رابطه‏ي زوجيت منتفي مي‏داند؛

۲ ‏ـ با توجه به اينكه زن و مرد هر دو در پي دستيابي به آرامش و سكون‏اند كه مطابق حكمت آفرينش ازواج (نه زوجات) در زوجيت و همسري نهفته است؛

۳ ‏ـ و با عنايت به نفي مطلق عوض بودن مهر و اثبات هديه محض بودن آن، ‏به اين جمع‏بندي مي‏رسيم كه مهريه هديه‏اي است كه به پاس نكوداشت پاسخ مثبت زن به تقاضاي محبت‏آميز و اظهار عشق و ارادت مرد، ‏از سوي وي به زن اعطا مي‏شود؛ چنانكه حتي در روابط آزاد و نامشروع نيز، ‏اين مرد است كه به زن هديه مي‏دهد و پاسخ به تقاضاي حتي نامشروع خويش را هم احترام مي‏نهد.

۲ ‏ـ چرايي مهريه‏

   پس از اينكه معلوم شد مهريه هديه است و به پاس نكوداشت پاسخ محبت‏آميز زن به تقاضاي عاشقانه مرد اهدا مي‏شود، ‏اين سؤال مطرح مي‏شود كه چرا بايد مهريه داد؟ بر فرض كه مهريه، ‏هديه باشد، ‏آيا لازم است چنين هديه‏اي داده شود و اصلاً چرا در فقه به وجوب «مهر» حكم شده است؟ پيش از پرداختن به پاسخ اين پرسش‏ها، ‏لازم است يادآوري داده شود كه:

۱ ‏ـ طبيعت نيرويي را در نهاد انسان به وديعت نهاده است كه پس از بلوغ جسماني و رشد هرمون‏ها و تغيير فيزيكي در اندام‏هاي انسان، ‏اين نيرو به حركت درآمده و به فعل و انفعال مي‏پردازد. همچنانكه مي‏دانيم اين نيرو جزء غرايز انساني است و غرايز براساس طبيعت‏شان، ‏كور و هدايت نشده‏اند و لذا يكي از وظايف مهم انسان، ‏تنظيم، ‏تعديل و هدايت غرايز است كه اگر به حال خود رها شوند، ‏موجب انحراف و لغزش افراد مي‏گردند؛ از اين رو به اقتضاي طبيعت و به حكم ضرورت، ‏سالم‏ترين شيوه و مناسب‏ترين راه ارضاي غريزه جنسي و تعديل شهوت نفساني، ‏ازدواج و تشكيل خانواده است.

۲ ‏ـ هدف از ازدواج و تشكيل خانواده، ‏ارضاي ضابطه‏مند و تأمين مصلحت‏آميز نياز جنسي زن و مرد، ‏ايجاد آرامش رواني و پي‏ريزي كانون گرم محبت و دوستي ميان آنها و سرانجام تأمين حب بقاي انسان از طريق ادامه‏ي نسل و داشتن فرزند است.

   بنابراين، ‏ازدواج و تأمين اهداف تشكيل خانواده مستلزم ايجاد عميق‏ترين رابطه و مستحكم‏ترين پيوند ميان زن و مرد است تا بتوانند در پرتو آن، ‏تمام عمرشان را با راحتي و آسايش بگذرانند؛ مهمترين اساس اجتماع را بر محور محبت و دوستي پي‏ريزي نمايند؛ نياز جنسي شان را به طور منطقي، ‏معتدل و از طريق مشروع، ‏با آسودگي و اطمينان خاطر، ‏برآورند و با تعليم و تربيت فرزندان صالح و شايسته ضمن بقاي نسل آدمي، ‏جامعه انساني را به سوي رشد و تعالي سوق دهند؛ از اين رو اگر قرار باشد مطابق با اصول معماري نوين، ‏بناي مستحكمي ساخته شود تا در برابر حوادثي همانند زلزله و سيل و طوفان از استحكام نسبتاً بالايي برخوردار باشد و به سادگي در برابر اين حوادث فرو نريزد و بتواند نگهبان جان ساكنان‏اش باشد، ‏لازم است در ساختن آن، ‏از نخستين نقطه‏ي ساخت تا آخرين مرحله‏ي آن، ‏از بهترين مصالح، ‏مناسب‏ترين نقشه هندسي و كارآزموده‏ترين معماران بهره‏گيري شود كه به نظر مي‏آيد در اين ميان، ‏مصالح مرغوب ساختماني نقش مهم و محوري را ايفاء مي‏نمايند.

   بر همين اساس، ‏بناي مستحكم خانواده كه محل تأمين نيازهاي حياتي و ضرورت‏هاي اساسي زندگي انسان است، ‏مقتضي مصالح بسيار مرغوب و درجه يك است كه در اين ميان، ‏محبت، ‏مودت، ‏مهرباني و دوستي نقش كليدي را ايفا مي‏كنند؛ از سوي ديگر براي محك زدن مرغوبيت مصالح ساختماني از استاندارد بودن و ساير نشانه‏ها و شواهد آن از قبيل تجارب به عمل آمده، ‏شهرت توليد كننده و‏امثال آن كمك گرفته مي‏شود؛ لذا سؤال قابل طرح در اين باره اين است كه براي محك زدن صداقت و محبت صادقانه‏ي خواستگار ازدواج، ‏از چه عنصري بايد بهره گرفت؟ چه عاملي مي‏تواند ثابت كند كه ادعاي دوستي و محبت مرد نسبت به زن، ‏خالص و سره است؟ مردي كه هنگام خواستگاري و قدم پيش گذاشتن به منظور ازدواج با يك زن در نخستين ادعا از دوستي و محبت و علاقه‏مندي سخن مي‏گويد، ‏چگونه مي‏تواند اين ادعا را اثبات نمايد؟

فلسفه وجوب مهر

   سنت اجتماعي‏اي كه مقتضاي درك و تدبير عقلاني و معلول مصحلت انديشي انسان بوده، ‏بر اين استوار گشته است تا مرد مدعي محبت و دوستي، ‏به منظور اثبات و نشان دادن صداقت و خلوص ادعايش، ‏چيز ارزشمندي را به عنوان مهريه به زن تقديم كند تا شاهد صدق ادعايش باشد و جالب اينجاست كه قرآن مجيد، ‏ضمن تأييد و صحه گذاشتن بر اين سنت پسنديده و نيكوي اجتماعي،[از دليل اثبات ادعاي مرد با عنوان «صدُقه» ياد مي‏كند و مهر را صداق مي‏نامد تا فلسفه آن را كه همان درستي و راستي در پيمان ازدواج است، ‏بيان كند. در واقع، ‏مهريه نماد محبت و دوستي است و لذا از نظر اسلام، ‏ارزش گذاري مادي آن نقش مهمي ندارد و بلكه تعيين آن به توافق زوجين واگذارده شده است.

   اظهار نظر اسلام در مورد مهريه به منظور برانگيختن بعد اخلاقي آن است و از اين رو، ‏فزوني مهريه را عملاً با كرامت انساني زن در تنافي مي‏داند؛ بنابراين مهريه بدين منظور تقديم زن مي‏شود تا دليل صدق محبت و شاهد صحت ادعاي مرد مبني بر دوستي و علاقمندي او به زن به خاطر تشكيل خانواده و عقد پيمان ازدواج باشد.

   شيخ صدوق(ره) در علل الشرايع و عيون اخبار الرضا(ع) در اين باره حديثي را با اين مضمون نقل مي‏كند كه: «عله ‏المهر و وجوبه علي الرجال و لايجب علي النساء ان يعطين ازواجهن، ‏لان علي الرجل مؤونه ‏المرأه، ‏ لان المرأه ‏بايعه ‏نفسها و الرجل مشتر و لايكون البيع الا بثمن و لاالشراء بغير اعطاء الثمن…». مفاد اين روايت بيانگر اين مطلب است كه مهريه به دو دليل بر مرد واجب است: يكي به دليل اين‏كه مخارج زن بر دوش مرد است و ديگر اينكه زن در مقام فروشنده است و مرد خريدار، ‏و آن‏گاه بر اساس يك كبراي كلي مي‏گويد: هيچ معامله‏اي بدون عوض و معوض نخواهد بود؛ پس عقد ازدواج هم يك معامله است كه در آن، ‏رعايت اين قاعده لازم است؛ بنابراين ظاهر اين روايت عمل زن و مرد را به معامله و داد و ستد تشبيه مي‏كند و طي آن، ‏زن را فروشنده و مرد را خريدار معرفي مي‏كند كه بايد به لوازم معامله، ‏يعني رد و بدل «عوض و معوض» يا «ثمن و مثمن» تن در دهند؛‏امّا با توجه به واقعيت‏هاي عيني مورد تأكيد و تأييد دين مقدس اسلام نمي‏توان گفت مراد‏امام رضا(ع) از بيان علت وجوب مهر، ‏ظاهر كلماتي است كه در اين حديث به كار برده است؛ زيرا:

۱ ‏ـ از نظر اسلام زن و مرد، ‏ارزش انساني كاملاً يكسان دارند و لذا خريد و فروش يكديگر توجيه‏پذير نمي‏باشد.

۲ ‏ـ نكاح ضمن اينكه يك سنت اجتماعي است، ‏يك سنت شرعي نيز هست كه مطلوبيت آن براساس اهداف آن است و به همين دليل، ‏قدسيت يافته است، ‏در حالي كه معاملات زيادي از نظر شرعي صحيح و مجاز دانسته شده است؛‏اما هيچ كدام تقّدس نيافته‏اند.

۳ ‏ـ در معامله بايد عوض و معوض به صراحت، ‏تعيين شوند؛ در حالي كه در نكاح تعيين آن دشوار است و بر فرض كه مهريه، ‏عوض باشد، ‏معوض چيست؟

۴ ‏ـ عوض بايد متناسب با معوض باشد در حالي كه اگر در نكاح، ‏معوض معين هم باشد، ‏با توجه به تأكيد زيادي كه در مورد كم بودن ميزان مهر، ‏بخشيدن آن به شوهر و برجسته نمودن زواياي اخلاقي آن در فرهنگ اسلامي شده و چه بسا‏امور غير مادي به عنوان مهر پذيرفته است، ‏اين تناسب اصلاً وجود ندارد.

   ۵ ‏ـ قرآن مجيد راجع به مؤمنان مي‏فرمايد: «إِنَّ اللّهَ‏اشْتَرَي‏ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّه َ…» خداوند جان و مال مؤمنان را در برابر بهشت از آنها مي‏خرد. آيا اين معامله، ‏همانند معاملات رايج مادي است؟ آيا در اين معامله عوض و معوض، ‏معين و تناسب ميان آن دو رعايت شده است؟ آيا جان و مال فناپذير و مادي مي‏تواند متاعي باشد كه بهاي آن بهشت جاودان قرار داده شود؟ بنابراين، ‏روشن است كه آيه‏ي شريفه در مقام تشبيه معقول به محسوس است و براي اينكه درك و فهم مسئله را براي انسان‏ها آسان‏تر كند، ‏از اين عبارات استفاده مي‏كند؛ همانند آنجا كه مي‏فرمايد: «يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَي‏ تِجَارَه ٍ تُنجِيكُم مِنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ* تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بَأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ…». ‏اي مؤمنان! آيا شما را به تجارتي كه از عذاب درناك رهايي‏تان مي‏بخشد، ‏راهنمايي كنم؟ اگر مي‏خواهيد به اين تجارت بپردازيد، ‏به خدا و رسولش ايمان بياوريد و با مال و جان‏تان در راه خدا جهاد كنيد.

  پس مي‏توان گفت كه بيان‏امام رضا(ع) در تبيين علت وجوب مهر نيز از باب تشبيه معقول به محسوس است و به هيچ وجه در مقام آن نيست كه عقد ازدواج را به عنوان يك معامله و داد و ستد محض معرفي نمايد؛ چه اينكه بيان‏امام(ع) ناظر بر اين نكته است كه البته در عقد نكاح، ‏داد و ستد و بيع و شرايي در كار است‏اما نه از آن نوعي كه در آن، ‏ارزش مادي، ‏نقش محوري را ايفا مي‏كند؛ بلكه در اين بيع و شراء، ‏محبت و دوستي و در واقع «دل» معامله مي‏شود و چنين معامله‏اي نيازمند شاهد صدق است؛ چون همانند داد و ستد مادي نيست كه با دادن عوض و دريافت معوض خاتمه يابد و تمام شود؛ بلكه معامله پايداري است كه مدت دوام آن تمام عمر آدمي را در بر مي‏گيرد؛ به عبارت ديگر نكاح دل دادن و دل گرفتن است، ‏دلداري و دلبري است، ‏عشق و دوستي است، ‏محبت و وفاداري است و اين، ‏نه معامله‏اي است كه با انشاي عقد و داد و ستد عوض و معوض، ‏خاتمه مي‏يابد و نه متاعي است كه بتوان براي آن ارزش مادي تصور كرد؛ لذا مهريه با آنكه در قالب، ‏ارزش مادي است؛‏اما نقش كاملاً نمادين دارد و فقط نشان صدق ادعاي دوستي و محبت است.

   اگر ملتي به پاس رشادت‏ها و خودگذري‏هاي قهرمان ملي‏شان، ‏تنديس بلورين به او تقديم مي‏كنند، ‏يا جامعه‏اي در مقام ارج‏گذاري به يك دانشمند، ‏به او لوح سپاس مي‏دهند، ‏آيا اين بدان معناست كه مقام و ارزش علمي و قهرماني آنها را با يك تنديس يا لوح سپاس معامله نموده‏اند؟ يا اين اقدام، ‏نماد احترام عميق آن ملت و جامعه به قهرمان ملي و دانشمند شان است؟ واضح است كه اين اقدام، ‏ارزش نمادين دارد و يك ملت با يك حركت نمايشي و سمبوليك مقام قهرمان ملي و دانشمند را ارج مي‏نهد؛ بنابراين دادن مهريه نيز بر همين منوال، ‏يك حركت نمادين و يك اقدام نمايشي است كه مرد با اهداي آن به پيشگاه زن، ‏صداقت و درستي ادعاي خويش را مبني بر دوستي و عشق به زن نشان مي‏دهد و در واقع، ‏با اين كار پاسخ مثبت زن را به تقاضاي محبت‏آميز و عشق آفرين خويش، ‏ارج مي‏نهد.

   همچنين، ‏احاديثي كه راجع به جواز نظر انداختن به زن به منظور انجام ازدواج، ‏وارد شده است، ‏برداشت اين نوشتار را از بيان‏امام رضا(ع) تأييد مي‏كند. محمد بن مسلم مي‏گويد از‏امام باقر(ع) پرسيدم مردي كه مي‏خواهد با زني ازدواج كند آيا مي‏تواند بر او نظر كند؟ حضرت فرمود: «نعم، ‏انما يشتريها باغلي الثمن»: مفهوم اين حديث و احاديث مشابه آن، ‏اين است كه مرد در مقام انجام يك معامله بسيار بزرگ است و لذا بايد مراقب تمام جهات و ابعاد آن باشد؛ گويي مرد مي‏خواهد اين معامله را با گران‏ترين قيمت انجام دهد؛ از اين رو همان‏طوري كه يك شخص در مقام عقد چنين معامله‏اي بايد تمام جوانب آن را بسنجد و با چشم باز وارد آن شود، ‏در مورد نكاح نيز بايد مواظب باشد و چشمانش را بگشايد و كسي را كه مي‏خواهد به او دل ببندد و با همكاري او اساس يك كانون گرم و پر محبت را پي‏ريزي نمايد ‏ـ تا در تمام عمر، ‏با زندگي در آن، ‏به سكون و آرامش مطلوب دست يابد ‏ـ بايد بشناسد و تمام مزايا و معايب او را از نظر بگذراند و آن‏گاه با شناخت و آگاهي لازم اقدام نمايد.

    علاوه بر آن، ‏امام(ع) مي‏فرمايد: «انما يشتريها باغلي الثمن» اين گران‏ترين قيمت، ‏چيست و مراد از «اغلي الثمن» چه مي‏باشد؟ به نظر مي‏رسد نزديكترين مصداق و شاخص ترين فرد آن، ‏همان سرمايه‏ي محبت و مودتي است كه مرد هنگام ازدواج با در كف گرفتن آن وارد ميدان مي‏شود و با اتكاي به آن، ‏كانون گرم و صميمي خانواده را تشكيل مي‏دهد و با اعتماد به آن مي‏خواهد اعتماد زن را به دست آورد و گرنه هيچ بهايي غير از آن، ‏نمي‏تواند ضامن بقاي خانواده و تأمين كننده آسايش مطلوب برخاسته از آن باشد. سرمايه‏ي محبت است كه زن را وامي‏دارد تا با ايثار و خودگذري و با تلاش پيگير و شبانه روزي، ‏بدون كمترين توقع و چشم‏داشت مادي، ‏تمام زحمات درون خانه، ‏رسيدگي به وضع منزل، ‏فرزندان و همكاري و كمك با مردخانه را به دوش بكشد و نه تنها از اين همه زحمت و تلاش، ‏احساس خستگي نكند؛ بلكه از آن لذت ببرد. و البته همين دوستي و درستي است كه به مرد حركت و انگيزه مي‏بخشد تا هيچ‏گاه به فراهم نمودن حداقل‏امكانات زندگي براي زن و فرزندان خويش اكتفاء نكند و هرگز نگويد كه آنچه از نظر شرعي و قانوني بر دوش اوست، ‏انجام داده و بيشتر از آن تكليفي ندارد.

   پس به يقين مي‏توان گفت: اين «اغلي ثمن» همان نقد محبت و دوستي است كه به منظور خريد «دل» نثار مي‏شود و در واقع مفاد اين حديث، ‏حديث دلدادگي و دلبردگي است؛ همچنان كه مفاد كلام‏امام هشتم(ع) نيز همين است و براساس آن، ‏زوجين به دنبال كيمياي محبت‏اند كه خلوص و كمال آن را با اكسير «صداق» و درستي محك مي‏زنند و چون مرد، ‏در اين عرصه پيشگام و خواستگار مبادله‏ي محبت و معامله‏ي مودت است، ‏به حكم اينكه بار اثبات ادعا به دوش مدعي است، ‏بايد شاهد، ‏صدقي اقامه كند تا خلوص ادعايش را به اثبات برساند و «مهريه» همان شاهد صدق است كه به صورت نمادين، ‏بيانگر راستي و درستي ادعاي محبت و دوستي از سوي مرد است؛ به بيان بهتر، ‏مهريه همانند تمام اقدامات نمادين، ‏داراي دو جهت است: از يك سو روايتگر صدق و راستي اين طرف، ‏و از سوي ديگر حكايتگر تجليل و سپاس از طرف مقابل است؛ از اين جهت شريعت اسلام، ‏ضمن تأييد اين سنت اجتماعي، ‏به آن حيث وجوبي بخشيده و لزوم آن را مورد تأكيد قرار داده است.

جمع بندي و نتيجه‏گيري :

   اگر بخواهيم تمام آنچه را كه طي اين نوشتار به رشته تحرير درآمد، ‏در جملاتي كوتاه بيان كنيم، ‏مي‏توانيم بگوييم كه اولاً؛ مهريه در ذات خود يك هديه است كه به دو منظور پرداخت مي‏شود: يكي به منظور اثبات ادعاي مرد كه با ادعاي محبت و مودت به خواستگاري زن مي‏رود و ديگري، ‏به منظور ارج نهادن به پاسخ مثبت زن به تقاضاي مرد؛ بنابراين مهريه مالي نيست كه به خاطر جبران عدم استقلال مالي زن به او داده مي‏شود؛ چون در جاي خودش به اثبات رسيده است كه زن همانند مرد، ‏از اين نظر استقلال دارد. قرآن مجيد مي‏گويد: «لِلرِّجَالِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبُوا وَلِلنِّسَاءِ نَصِيبٌ مِمَّا اكْتَسَبْنَ».

   از آن گذشته، ‏با توجه به طبيعت مادي سيال، ‏مهريه بيانگر ثروتي نيست كه زن براي تأمين آينده زندگي‏اش به آن دست يابد. به ويژه اينكه زن در بيشتر موارد، ‏مهريه را براي خريد لوازم زندگي و نيازهاي شخصي‏اش در زمان زوجيت خرج مي‏كند همچنين اين ادعا كه مهريه اهرم فشاري بر مرد است تا نتواند از اختيار طلاق استفاده كند و يا ادعاهايي مثل آن، ‏كاملاً مردود و بي‏پايه است و هيچ‏گونه توجيه علمي و منطقي ندارد.

ثانياً، ‏با توجه به احكام ويژه‏اي كه در شريعت اسلام درباره‏ي «مهر» بيان شده است و كه طي آن بر جنبه‏ي اخلاقي و معنوي آن تأكيد فراوان به عمل آمده و اصلاً وضع حقوقي مهريه به گونه‏اي تبيين گرديده است كه جايگاه مالي و مادي آن را تقريباً به طور كامل از بين مي‏برد، ‏به اين نتيجه مي‏رسيم كه اصلاً پرداخت مهريه يك حركت نمايشي و يك اقدام نمادين است كه ارزش سمبوليك آن را بيان مي‏كند.

   ثالثاً، ‏پرداخت مهريه از سوي مرد به زن، ‏يك سنت كهن اجتماعي و عرفي و مقتضاي درك و تدبير عقلاني انسان‏هاست كه از گذشته‏هاي بسيار دور وجود داشته و شريعت اسلام، ‏ضمن تأييد و صحه گذاشتن بر آن، ‏جهت آن را تصحيح و بلكه تعيين نموده و در مورد آن، ‏ارزش گذاري نموده است؛ از اين رو مهريه يكي از لوازم ازدواج به شمار مي‏رود كه وجوب آن در فقه، ‏بر صحت نكاح تأثيري ندارد؛ زيرا اصلاً مال و ارزش مادي در عقد ازدواج مقصد و مقصود نمي‏باشد؛ بلكه وجوب مهر به دليل بالا بردن حيثيت نكاح و اظهار مقام بزرگ آن و بالاتر، ‏به منظور تكريم زن و تأكيد بر جايگاه تعيين كننده‏ي وي در عقد ازدواج است.


ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۵۲:۵۳ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]
[ ۱ ][ ۲ ][ ۳ ][ ۴ ][ ۵ ][ ۶ ][ ۷ ][ ۸ ][ ۹ ][ ۱۰ ][ ۱۱ ][ ۱۲ ][ ۱۳ ][ ۱۴ ][ ۱۵ ][ ۱۶ ][ ۱۷ ][ ۱۸ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 8
دیروز : 5
افراد آنلاین : 1
همه : 3398
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب

اینستاگرامی ها

  دستگاه برش لیزر  /  تور نجف /  دوربین مداربسته بیسیمسئو کار حرفه ای  / تشک بادی /  رزرو هتل /  هتل اسپیناس پالاس / ثبت آگهی رایگان / دستگاه برش لیزر / خدمات نظافتی در مشهد / باربری / بسته بندی لوازم منزل / دانلود بازی اندروید , دانلود نرم افزار اندروید

» اسکی در اروپا، تجربه ای هیجان انگیز همراه آرامش خاطر
» سلفی گرفتن با مومیایی که شاید متعلق به رضا خان پهلوی باشد!
» جاذبه های گردشگری ریکیاویک| بیانی نو از ایسلند زیبا
» اثر هنری ژاپنی در ایران!
» سفر به کرمان | آشنایی با آداب و رسوم مردم کرمان
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | دریاچه سرخ
» دلتابان، شما را به سفری فراموش نکردنی در کیش می برد !!
» نوسان بازار ارز، شامل حال خارجی ها هم شد!
» جزیره هرمز | جزیره سرخ بیرون آمده از آب
» بهترین رستوران های گیلکی معروف تهران
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | قایم باشک
» بهترین غذای دریایی تهران را کجا بخوریم؟
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | بازی خیابانی
» زیباترین هتل های مالت، میزبانی خوب برای اقامتی رویایی
» شهرهای بزرگ و پر جمعیت چین، دیدنی بی نظیر قلب آسیا
» عجیب ترین رستوران های دنیا و طعم بی نظیر غذاهای ملل
» تجربه هیجان انگیز جام جهانی 2018 با تورهای دلتابان
» کرمان گنجینه تاریخ در دوره های مختلف تاریخی
» در زیر شهر اندیمشک چه می گذرد؟!
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | در راستای خورشید
» یزد | شهر نمونه ی گردشگری جهان اسلام
» پروازهای تهران به اربیل از سر گرفته می شوند!
» پیشینه تاریخی شهرستان زهک در استان سیستان و بلوچستان
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | قهوه خانه چینی
» چابهار | نگینی درخشنده در جنوب شرق ایران
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | کلونی
» معرفی نقش اسب کورد در صنعت گردشگری کردستان
» 10 کافه بازی تهران که میشه حسابی خوش گذروند!!
» معرفی فرهنگ بومی سیستان و بلوچستان!!
» بزرگترین منبع آب شیرین دنیا یخ زد!
» قدیمی ترین  پیتزا فروشی های تهران | پیتزا فروشی های قدیمی تهران
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | بزرگترین غار
» خارق العاده ترین قلعه های پنهان اروپا و دنیایی از رمز و راز
» نمایشگاه آثار معمار زندان قصر افتتاح شد!
» دیدنی های لندن در پناه هنر و زیبایی بی نظیر
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | نرمش صبحگاهی
» جیرفت کهن | برگی از کتاب تاریخ ایران زمین
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | جدل آرام
» برترین جاذبه های گردشگری چین | در سفر به چین به کجاها برویم؟
» طعم لذت بخش غذاهای معروف در شهرهای مختلف ایران
» تجدید دیداری با روستای هیر قزوین که اشک به چشم می آورد
» محصولات تراریخته برای سلامتی مضرند؟؟
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | دستیار ماهیگیر
» لوکس ترین هتل های جهان | هتل بلغاری دبی به لوکس ترین ها اضافه شد
» اقامتگاه های جنگلی برتر در جهان، پلی بین آرامش و صنعت
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | طوفان بیابان
» سفر به اشویل | بهترین تفریحات را در اشویل انجام دهید!!
» عکس منتخب نشنال جئوگرافیک | تنها در مه
» 10 کار برتری که در ویتنام می توان انجام داد
» 10 مورد از بهترین شهرها و روستاهای دارای دریاچه در اروپا