عروسي
مجله جشن عروسي

شب عروسي يكي از بهترين و مهم ترين شب هاي زندگي هر انساني است كه زيبا برگزار شدن آن يك عمر خاطره اي زيبا در حافظه ها به جاي ميگذارد. اين روزها اكثر جشن‌هاي عروسي با شكوه و منظم برگزار مي‌شوند و هر آن‌ كس بخواهد چنين جشني ترتيب دهد بايد راهنماي جامعي را در اختيار داشته باشد كه قدم به قدم با آن جلو برود. دقت و مديريت در مخارج، زمان و مديريت خدمات جشن عروسي آن قدر مهم است كه اندكي بي‌توجهي در آنها ساير برنامه‌ها را هم بر هم مي‌زند.

   ۹ ماه قبل از جشن عروسي يك جعبه عروسي درست كنيد. يك پوشه يا جعبه برداريد و هر آنچه در مورد برنامه ريزي عروسي به شما كمك مي‌كند را در آن بگذاريد مثلا مجله‌هاي مد،پرينت مقالات اينترنتي عروسي، آدرس و شماره تلفن  انواع موسسات خدمات عروسي و يادداشت‌هايي از آنچه به تدريج در جريان برنامه ريزي عروسي به ذهن‌تان مي‌رسد.

   بودجه‌تان را تعيين كنيد. قبل از اين‌كه هر كاري انجام دهيد ببينيد پدر و مادرتان چقدر پول براي جشن عروسي‌تان كنار گذاشته‌اند اگر هم خرج عروسي را خودتان تقبل مي‌كنيد ديگر ريش و قيچي دست خودتان است و بي‌رو دربايستي مي‌دانيد كه توان جيب‌تان چقدر است. در مورد ظاهر و كيفيت جشن عروسي هرچه قدر پول بدهيد آش مي‌خوريد اما با اين وجود نبايد از حقيقت مديريت مخارج عروسي غافل شويد. اگر در اين مورد سهل‌انگاري كنيد ممكن است هنوز زندگي مشترك را شروع نكرده چندين ميليون تومان ضرر متقبل شويد.

   خرجمان چقدر مي‌شود؟ شما براي پذيرايي از مهمان‌ها به گل و تزيينات، ميز و صندلي و شام و تنقلات احتياج داريد. در حال حاضر مراكز تهيه غذا معمولا خودشان منوهايي دارند كه شما مي‌توانيد بسته به قدرت مالي و تعداد مهمان‌هاي‌تان از آنها انتخاب كنيد. اين منوها بسته به كيفيت و تنوع غذا نفري ۵۰-۳۰۰ هزار تومان برايتان آب مي‌خورند. البته بسته به اين‌كه بخواهيد پذيرايي مختصرتر يا تجملانه‌تري داشته باشيد ارقام كمي تغيير مي‌كنند. اين ارقام را به هزينه كرايه محل، موسيقي و آزمايشگاه و لباس‌هاي‌تان اضافه كنيد، بودجه لازم به دست مي‌آيد.

   سبك جشن‌تان را انتخاب كنيد. از خودتان بپرسيد هميشه چه جور عروسي‌‌ را دوست داشتيد؟ عروسي كلاسيك، سنتي، مذهبي، مدرن، در باغ، در تالار، در پاركينگ يا در خانه پدري‌تان؟ دلتان مي‌خواست فضاي جشن‌تان يادآور كجا باشد؟

   تعداد مهمان‌هايتان را مشخص كنيد. تعداد مهمان‌هايي كه به جشن عروسي‌تان دعوت مي‌كنيد دقيقا به بودجه‌اي كه در نظر گرفته‌ايد بستگي دارد. بعضي زوج‌هايي كه مهمان‌هاي زيادي دارند موارد مورد نظرشان در جشن را كمي ارزان‌تر انتخاب مي‌كنند اما يك عروسي شلوغ و داغ مي‌گيرند. زوج‌هايي هم كه از عروسي‌هاي شيك و مجلل خوششان مي‌آيند اما بودجه شان محدود است، مجبورند مهمان‌هاي ۷ پشت آن طرف‌تر يا حتي اقوامي كه زياد با آنها رفت‌و‌آمد ندارند را از دعوتي‌هاي خود خط بزنند و حداكثر ۱۰۰ نفر مهمان دعوت كنند اما جشني با شكوه ترتيب دهند.

   تاريخ برگزاري جشن را تعيين كنيد. با نامزد و وخانواده‌تان مشورت كنيد كه چه تاريخي براي جشن عروسي بهتر است؟ معمولا رسم است جشن عروسي در شب‌هاي جمعه، اعياد مذهبي و ولادت ائمه (ع) برگزار شود اما يادتان باشد ترافيك جشن‌ها در اين تاريخ‌ها بالاست و هرگونه خدمات در اين زمان‌ها گران‌تر است بنابراين مي‌توانيد براي كاهش هزينه‌ها زماني كه تراكم جشن‌هاي عروسي كمتر است مثلا فصل زمستان يا روزهاي وسط هفته را انتخاب كنيد.

   مسئول برگزاري جشن‌تان را تعيين كنيد. با توجه به بودجه‌‌ مورد نظر و همچنين قدرت فكري و زماني خودتان بايد ببينيد كه بهتر است مسئوليت برگزاري جشن و هماهنگي تمام خدمات جشن عروسي را خودتان بر عهده بگيريد يا بر عهده يك موسسه برگزار كننده بسپاريد؟ اگر دست‌تان به دهن‌تان مي‌رسد، مي توانيد يك برگزار كننده مجرب را انتخاب كنيد. اگر هم فشار اقتصادي قدرت چنين خرج‌هايي را از شما گرفته عاقل باشيد و به جاي رفتن زير قرض و وام با كمك اعضاي خانواده يك جشن مختصر و آبرومند بگيريد و هر كاري را به يكي از نزديكان بسپاريد.

   مسئولين خدمات دلخواهتان را جستجو كنيد. تحقيقات خود را شروع كنيد ببينيد دوست داريد خدمات عكس‌برداري، فيلم‌برداري، اجراي موسيقي، طراحي گل و طراحي سالن جشن را به چه كساني بسپاريد؟ بايد با گزينه‌هاي مورد نظرتان تماس بگيريد قيمت آنها را بگيريد و حتي براي ديدن نمونه كارهاي‌شان با آنها جلسه حضوري ترتيب دهيد تا مطمئن شويد كه مي‌توانند اهداف شما را در روز عروسي پياده كنند يا بايد دنبال كس ديگري باشيد.

   ۸ ماه قبل از تاريخ عروسي مسئولين خدمات دلخواهتان را استخدام كنيد.از ميان گزينه‌هايي كه براي خدمات جشن خود پسنديده‌ايد آنهايي كه با كيفيت‌تر و منصف‌تر هستند را انتخاب كنيد. براي هر كدام از اين موارد مي‌توانيد از راهنماهاي مجزايي كه ما براي‌تان تهيه كرده‌ايم كمك بگيريد. بعد از عقد قرار داد با هر كدام از اين خدمات دهندگان قرار داد مربوطه را در پوشه قرار دهيد و مرتب در جعبه عروسي‌تان بگذاريد تا گم نشود.

   با طراح تزيينات جشن جلسه بگذاريد. بايد تمام آنچه در مورد جشن مد نظر داريد براي طراح روشن سازيد تا بتواند سليقه شما را به كار برد و در نهايت جشني آن طور كه دوست داريد را براي‌تان بسازد.

   دنبال لباس عروس و كت و شلوار دامادي بگرديد. مدل‌هاي مختلف را در اينترنت ببينيد و حتي براي پرو انواع لباس‌ها به مزون‌هاي سطح شهر برويد تا ببينيد كدام مدل لباس بيشتر به اندام و ظاهر شما مي‌خورد ممكن است هميشه لباس‌هايي با دامن پفي يا يقه دكلته را در نظر داشته‌ايد اما وقتي اين مدل را به تن كنيد متوجه شويد كه اصلا اندام شما در ان زيبا نيست. مدل كلي لباس را انتخاب كنيد و ۳ الي ۴ ماه بعد سر فرصت براي خريد آن اقدام كنيد. آقا داماد هم بايد كت شلواري برازنده اندام خود در نظر بگيرد تا هنگام خريد دچار سردرگمي نشود.

   ۶ الي ۷ ماه قبل از عروسي كارت عروسي دلخواهتان را پيدا كنيد. در اينترنت بگرديد و مدل‌هاي دلخواهتان را جمع‌آوري كنيد و سپس سري به بازار كارت فروش‌ها بزنيد ببينيد اين انتخاب‌ها در بازار ايران پيدا مي‌شوند و چقدر هزينه دارند تا قبل از عروسي به دليل كمبود وقت شتابزده تصميم نگيريد.

   به مهمان‌ها تلفن كنيد. اگر مهمان‌هايي از شهرستان يا خارج از كشور داريد يا تاريخ عروسي‌تان در مناسبتي به خصوص است كه شايد بعضي‌ها بخواهند در آن تاريخ به سفري بروند بهتر است قبل از پخش كردن كارت‌هاي عروسي مهمان‌هاي مهم‌تان را در جريان تاريخ عروسي‌تان بگذاريد تا برنامه‌ريزي درستي داشته باشند و بتوانند حتما در جشن شما شركت كنند.

براي ماه‌عسل‌تان برنامه‌ريزي كنيد. سفري تكرار نشدني با شريك زندگي بايد خيلي دقيق و خاص باشد از همين حالا هرچه در فكرتان داريد را روي كاغد بياوريد و براي روزهاي شيرين اوايل زندگي مشترك برنامه‌ريزي كنيد.

   براي ساقدوش‌هايتان لباس بخريد. اگر در جشن عروسي‌تان ساقدوش داريد رنگ و مدل لباس آنها را انتخاب كنيد و به اتفاق آنها براي خريد يا دوخت لباس به بازار يا مزون برويد تا فرصت كافي براي اندازه كردن لباس‌ها داشته باشيد.

   به فكر غذا و تزيينات باشيد.اگر مسئوليت برگزاري عروسي بر عهده خودتان يا يكي از اعضاي خانواده است بايد سري به بازار گل و ميوه بزنيد تا ببينيد قيمت‌ها چطور هستند. براي كرايه ظرف و صندلي و ساير تزيينات هم بايد تماس‌ها و مراجعات خود را شروع كنيد.

   ماشين عروس‌ تان را انتخاب كنيد. اگر يكي از اعضاي خانواده ماشيني لوكس دارد و مي‌خواهيد ماشينش را براي جشن عروسي قرض بگيريد موضوع را با او در ميان بگذاريد در غير اين صورت به دنبال موسسات اتومبيل كرايه با شرايط خوب باشيد. اگر مهمان‌هايي از راه دور داريد كه وسيله نقليه در اختيار ندارند مي‌توانيد يك ميني‌بوس كرايه كنيد تا آنها را از خانه بزرگ فاميل به محل جشن برساند.

   ۴ الي ۵ ماه قبل از عروسي موسسه تهيه غذا را انتخاب كنيد. اگر برگزاركننده مسئوليت هماهنگي منوي عروسي را بر عهده دارد كه شما از قبل كارهاي لازم را انجام مي‌دهيد اما اگر اين مسئوليت بر عهده خودتان است بايد با توجه به بودجه‌تان با موسسات تهيه غذا تماس بگيريد و منوهاي آنها را بررسي كنيد و در صورت لزوم و مناسب بودن قيمت به آنها مراجعه و غذاي آنها را امتحان كنيد. بعد از جستجوي    كافي با يكي از اين موسسات قرار داد ببنديد و در قرارداد تمام آنچه مدنظر داريد را ذكر كنيد اگر برگزار كننده مجلس نداريد ممكن است بتوانيد ظروف مورد نيازتان را هم از همين موسسات كرايه كنيد كه در اين صورت ممكن است از كرايه كردن مجزاي ظروف ارزان‌تر تمام شود.

   كيك عروسي را انتخاب كنيد. در اينترنت بگرديد و مدلي دلخواه براي كيك عروسي‌تان پيدا كنيد اگر قنادي به خصوصي را مي‌شناسيد و كيفيت كيك‌هاي او را قبول داريد نزدش برويد و مدل مورد نظرتان را نشان دهيد، در غير اين صورت بايد از مدل‌هاي موجود در آلبوم سوابق كار قنادي يكي را انتخاب كنيد و با مدير قنادي قرارداد ببنديد.

لباس و كفش عروسي و دامادي‌تان را بخريد. هرچه قدر تا الان مدل انتخاب كرده‌ايد و وزن‌تان را افزايش يا كاهش داده‌ايد كافي است. مدل‌ دلخواه‌تان را در فروشگاه پيدا كنيد و بخريد.

  آرايشگاه‌تان را انتخاب كنيد.اگر از قبل آرايشگاهي را مي‌شناختيد و كيفيت كارش را قبول داريد به دفترش برويد و با ذكر تاريخ عروسي شينيون ‌كار و ميكاپ آرتيست موردنظرتان را رزرو كنيد.

  آهنگ‌هاي مورد علاقه‌تان را انتخاب كنيد. چه در عروسي موسقي زنده داشته باشيد يا نه، بايد ترانه‌هاي دلخواهتان را انتخاب كنيد تا در جشن عروسي از اين‌كه چه ترانه‌هاي گوش‌خراش يا لوسي براي‌تان نواخته مي‌شود حرص نخوريد.

۳ ماه قبل از عروسي محل‌هاي سفارش خود را تعيين كنيد. با ميوه‌فروشي، گل فروشي و شيريني فروشي دل‌خواه تان هماهنگ كنيد.

   چيدمان صندلي‌ها و آماده‌سازي محل جشن را طراحي كنيد. محل جشن بايد براي جشن مناسب باشد اگر باغ يا خانه‌تان يا هرجاي ديگري را براي جشن در نظر گرفته‌ايد چادرهاي برزنتي، كف پوش، سقف، ديوار يا هر آنچه كه براي برگزاري جشن لازم است را فراهم كنيد و تعيين كنيد كه ميز و صندلي‌ها چطور در آن محل چيده شوند.

  زمان‌بندي جشن را براي خدمات‌دهندگان بفرستيد. برنامه زمان‌بندي روز جشن‌تان را به تمام كساني كه در روز عروسي به شما خدماتي ارائه مي‌دهند از گل فروش و آرايشگر گرفته تا آشپز و نگهبان بدهيد تا در روز جشن باعث بي‌نظمي در ساير برنامه‌هاي شما نشوند.

 ۲ ماه قبل از عروسي ژست‌هاي عكس‌تان را تعيين كنيد. با عكاس‌تان مشورت كنيد و عكس‌ها و موقعيت‌هاي مورد نظرتان را با او درميان بگذاريد اگر قرار است عكس‌هاي مدلينگ بگيريد و مكان‌هاي به خصوصي را مد نظر داريد از حالا با او صحبت كنبد.

   كارت‌هاي دعوت را بفرستيد. بسياري از عروس و دامادها دوست دارند خودشان كارت را حضورا به مهمان‌ها تقديم كنند كه اگر هر دو شاغل باشند اين مرحله جشن عروسي خودش خيلي زمان‌بر است و چندين عصر خود را بايد براي پخش كارت‌ها بگذارند. برخي زوج‌ها هم كارت خود را به پيك يا پست مي‌سپارند تا به مهمان‌ها برساند كه البته كمي هزينه‌بر است و ممكن است مجبور باشيد دوباره زمان بگذاريد و به مهمان‌ها تلفن كنيد كه كارت را دريافت كرده‌اند يا خير.

 ۱ ماه قبل از عروسي فهرست مهمان‌ها را بازبيني كنيد. اگر تعدادي از مهمان‌ها به هر دليلي براي اجابت دعوت‌تان عذر آوردند آنها را از فهرست مهمان‌ها حذف كنيد و تعداد نهايي را به برگزار كننده يا موسسه تهيه غذا گزارش دهيد.

  خدمات پوست و مو را شروع كنيد. اگر لازم است موهاي‌تان را براي روز عروسي رنگ، كوتاه، پرپشت، كم‌پشت كنيد يا خدمات موقتي پوست نياز داريد بايد به موقع اقدام كنيد تا تغيير ناگهاني ظاهر چند روز قبل از عروسي سبب ايجاد ظاهر ناخواسته نشود و اگر ظاهر جديد را دوست نداشتيد بتوانيد در مدت باقي‌مانده آن را اصلاح كنيد.

لباستان را به تنتان اندازه كنيد. از ۲ الي ۳ ماه قبل كه لباس را خريده‌ايد ممكن است كمي چاق‌تر يا لاغرتر شده باشيد لباس را دوباره بپوشيد و هرجاي آن كه به تن‌تان بد مي‌ايستد را به كمك خياط اصلاح كنيد.

 ۱ هفته قبل از عروسي هماهنگي‌هاي نهايي را انجام دهيد. قراردادهايي كه در جعبه عروسي جمع شده را بيرون بياوريد و به تك تك خدمات دهندگان تلفن كنيد و درخواست‌هاي نهايي راه به آنها بدهيد و براي بار آخر با آنها اتمام حجت كنيد سپس تلفن را زمين بگذاريد و براي داشتن روحيه عالي در جشن عروسي‌تان شرايط آرامي را براي خود مهيا كنيد.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ] [ ۱۰:۲۳:۴۱ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 55
دیروز : 21
افراد آنلاین : 1
همه : 7918
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب