عروسي
مجله جشن عروسي

توصيه هايي درباره انواع زايمان

زايمان به روش سزارين عبارت است از برش افقي شكم به گونه اي كه پوست شكم، بافت ها و عضلات زير آن و ديواره رحم پاره شود. قبل از اينكه برش صورت گيرد، بايد موهاي زايد روي شكم برداشته و هم چنين قسمت مورد نظر از شكم شستشو داده شود. البته در بعضي از سزارين ها بسته به تمايل مادر بيهوشي كامل صورت نمي گيرد بلكه قسمت كمر به پايين بي حس مي شود. در نهايت نوزاد را از اين شكاف خارج كرده و پس از آن جفت نيز بيرون كشيده مي شود.
در بسياري از كشورها تا جايي كه امكان دارد سزارين انجام نمي شود. در ايران ۳۵ تا ۴۵ درصد از زايمان ها به شكل سزارين انجام مي شود اين در حالي است كه در ساير كشورها سزارين پنج تا پانزده درصد است. يكي از دلايلي كه خانم ها به سزارين تمايل بيشتري نشان مي دهند، ترس از درد زايمان طبيعي است. اگر خانم ها در طول دوره بارداري اصولي را كه براي زايمان طبيعي بايد انجام بدهند را رعايت كنند، زايماني بدون درد را تجربه خواهند كرد.
البته برخي از خانم‌ ها تصور مي كنند در سزارين به نوزادشان فشار كمتري وارد مي‌آيد و او سالم‌تر خواهد بود؛ در حالي كه حالت مكشي زايمان طبيعي باعث پاك شدن ريه نوزاد شده و به اين ترتيب نوزاداني كه به طور طبيعي به دنيا مي آيند، كمتر دچار مشكلات تنفسي مي شوند.
ورزش هاي دوران بارداري و پياده روي صحيح از افتادگي رحم پس از زايمان جلوگيري كرده و شرايط زايماني طبيعي را راحت تر مي كند. يكي ديگر از فعاليت هايي كه به داشتن زايماني بهتر و بي درد كمك مي كند، شنا كردن در طول دوره بارداري است. ورزش هايي كه در آب انجام مي شود به شل شدن عضلات رحم كمك كرده و روند زايمان را سريع تر و راحت تر مي كند.
به دليل مزاياي زايمان طبيعي زنان در كشورهاي صنعتي و پيشرفته تمايل بيشتري به اين نوع دارند ؛ مگر آنكه وضعيت خاصي وجود داشته باشد مانند:

۱- بزرگ‌ بودن سر جنين نسبت به لگن مادر

اين مورد به هنگام دردهاي زايماني مشخص مي‌گردد. به اين شكل كه با وجود انقباضات متوالي پيشرفت زايمان خوب نيست و در معاينه داخلي تنگي زياد دريچه رحم و كوچكي لگن مادر و البته بزرگ بودن مشخص سر جنين تشخيص داده مي‌شود.

۲- قرارگيري جنين به طور غيرعادي

در وضعيت طبيعي سر جنين در رحم مادر به سمت پايين است و اگر جنين به صورت عرضي قرار گرفته باشد يا پاهاي جنين پايين باشد، امكان زايماني طبيعي وجود ندارد.

۳- ايجاد مشكل در جفت جنين و بند ناف

اگر جفت جنين به طور زودرس از جنين جدا شود و يا جفت در قسمت فوقاني رحم قرار گيرد، بايد زايمان به طور سزارين انجام شود. گاهي اوقات ممكن است بند ناف به داخل مجراي زايماني سر بخورد و جريان خون و اكسيژن به جنين نرسد. در اين وضعيت نيز بايد به طور اورژانسي عمل سزارين انجام شود.

۴- جنين نارس و ديررس

در زايمان طبيعي جنين نارس تحمل فشار را ندارد و جنين‌ ديررس نيز به علت درشتي و اشكال در خون‌رساني دچار مشكل مي‌شود بنابراين در اين موارد نيز سزارين انجام مي شود.

۵- RH خون

جنيني كه مشكلات خوني دارد، بهتر است با روش سزارين متولد شود زيرا تحمل فشار زايمان طبيعي را ندارد.

۶- چند قلو بودن

بعضي اوقات زايمان طبيعي دوقلوها به صورت سالم صورت مي‌گيرد؛ اما در بيشتر مواقع سزارين بهترين راه براي حاملگي هاي بيش از يك جنين است.

ساير مشكلات

عفونت هاي مختلف در ناحيه تناسلي، فشار خون بالا، بيماري قند، ايدز و سابقه مرگ نوزاد، سابقه نازايي و زايمان در سنين بالا به خصوص شكم اول مواردي هستند كه حتما بايد سزارين انجام شود.

امتیاز:
بازدید:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۱ دى ۱۳۹۶ ] [ ۰۵:۴۷:۳۳ ] [ مخبر ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By sitearia :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 4
دیروز : 22
افراد آنلاین : 2
همه : 11300
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب